Lajme

Greqia vendi i parë ortodoks që legalizon martesat e së njëjtës gjini


Greqia është bërë kombi i parë ortodoks në botë që ka legalizuar martesat e së njëjtës gjini.

Parlamenti i Athinës ka miratuar së fundmi reformën historike mes gëzimit dhe zemërimit në vend.

Në një shfaqje të rrallë të konsensusit parlamentar, 176 deputetë nga i gjithë spektri politik votuan në favor të projektligjit të enjten.

76 të tjerë kundërshtuan reformën, dy abstenuan dhe 46 të tjerë nuk ishin të pranishëm.

Votimi pasoi dy ditë debati të ndezur – dhe javë të inatit publik – me reformën e përshkruar nga mbështetësit si “të guximshme” dhe “të vonuar” dhe të cilësuar si “antisociale” dhe “jo të krishterë” nga kundërshtarët, përfshirë kishën ortodokse.

Pavarësisht se u përball me një reagim të frikshëm nga brenda partisë së tij të qendrës së djathtë, kryeministri Kyriakos Mitsotakis e kishte mbrojtur projektligjin, duke thënë se ai do t’i jepte fund një “pabarazie serioze për demokracinë” e vendit.

Në një fjalim përpara votimit, udhëheqësi 55-vjeçar, i cili i përket fraksionit liberal të partisë së tij, tha se masa do të përafronte Greqinë me 36 vende në mbarë botën që kishin ligjësuar tashmë këtë çështje.

Konservatorizmi, argumentoi ai, nuk duhet të ngatërrohet me pikëpamjet e vjetruara që ishin jashtë sinkronizimit me shoqërinë moderne.

Por rezistenca kishte qenë e fortë nga deputetët e Demokracisë së Re të vetëdijshëm për zgjedhësit e tyre në kombin social konservator.

Duke theksuar opozitën, ish-kryeministri Antonis Samaras i tha parlamentit më herët të enjten se martesat e të njëjtës gjini nuk ishin një e drejtë njerëzore dhe ligji “i rrezikshëm” nuk duhej të ishte futur.

Ndërkohë që tre parti opozitare votuan pro, ligji u përball gjithashtu me kritika për të mos shkuar aq larg sa duhet.

Grupet në mbështetje të komunitetit LGBTQ+ kishin kritikuar gjithashtu projektligjin duke thënë se nuk i jep fund diskriminimit, kufizimet e ligjit, si dhe “gjuhën e urrejtjes” që kishte përfshirë kaq shumë debat kishte lënë shumë në komunitet ndihen të traumatizuar.

Sakaq, peshkopët ortodoksë kishin kërcënuar se do të shkishëronin ligjvënësit që votuan për masën, ndërsa kreu i partisë së ekstremit të djathtë Spartans kishte thënë se ligji do të “hapte portat e ferrit dhe perversitetit”.

Grupi ishte një nga katër partitë që e kundërshtuan me shumicë dërrmuese projektligjin.

Por Mitsotakis këmbënguli se që nga e premtja do të hiqen barrierat.

Për një kohë të gjatë, tha ai, homoseksualët kishin mbetur “të padukshëm”, të shtypur nga familjet e tyre dhe mjedisi shoqëror në fshatra dhe qytete.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore