Sport

Greenwood përballet me seancën gjyqësore për lirimin me kusht javën e ardhshme


Ylli i Manchester United, Mason Greenwood, do të shqyrtojë kërkesën e tij për zgjatjen e lirimit me kusht në gjykatë javën e ardhshme pas akuzave se ai përdhunoi dhe sulmoi të dashurën e tij në fillim të këtij viti.

Hetimi i policisë mbetet në vazhdim dhe tani ka pasur një kërkesë për të zgjatur garancinë e tij policore – e cila do të zhvillohet në Gjykatën e Magjistraturës në Manchester dhe Salford të mërkurën e ardhshme.

Futbollisti 20-vjeçar u arrestua në janar pas postimit të imazheve dhe videove në internet.

Ai gjithashtu u pyet më vonë me dyshimin se kishte kërcënuar për të vrarë ndërsa kaloi tre netë në qeli në një stacion policie.

Greenwood u lirua me kusht dhe kjo u zgjat deri në mes të qershorit.

Seanca dëgjimore të mërkurën nuk do të mbahet në gjykatë të hapur dhe Greenwood nuk pritet të marrë pjesë.

Një zyrtar i Ministrisë së Drejtësisë tha: “Ne mund të konfirmojmë se aplikimi për zgjatjen e garancisë para-pagesë do të shqyrtohet më 23 qershor 2022”.

Thashethemet që qarkulluan në mediat sociale kohët e fundit sugjeruan se në vend që të akuzohet, sulmuesi mund të mos përballet me veprime të mëtejshme policore, por kuptohet se nuk është marrë asnjë vendim – dhe ai mbetet i pezulluar nga klubi i Old Trafford.

Policia e Manchester-it arrestoi Greenwood më 30 janar pasi pa një grua që raportonte pretendime për dhunë fizike dhe kërcënime seksuale në mediat sociale.

Reprezentuesi anglez fillimisht u mbajt nën dyshimin për përdhunimin dhe sulmin e një gruaje.

Ndërsa ishte në paraburgim, ai u arrestua sërish me dyshimin për sulm seksual dhe kërcënime për të vrarë viktimën e tij të supozuar përpara se të lirohej me kusht.

Greenwood, një produkt i akademisë me origjinë nga Bradford, West Yorks, më vonë forcoi sigurinë në shtëpinë e tij.

Futbollisti u pezullua nga luajtja apo stërvitjet me Man United deri në një njoftim tjetër.

Nike pezulloi marrëveshjen e saj të sponsorizimit me Greenwood, dhe më vonë e ndërpreu atë, dhe Electronic Arts konfirmoi largimin e tij nga skuadrat aktive në lojën e saj Fifa 22.

Greenwood u pa në publik për herë të parë që nga arrestimi i tij në fillim të prillit, duke vozitur një Mercedes të zi rreth Cheshire ndërsa mbante një balluke Cartier.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore