Lajme

Grant Shapps është ministri i ri britanik i Mbrojtjes


Qeveria britanike emëroi ish-sekretarin e Energjisë Grant Shapps si ministrin e ri të Mbrojtjes të vendit të enjten, duke zëvendësuar Ben Wallace.

Wallace tha se donte të largohej pas katër vjetësh në detyrë dhe do të jepte dorëheqjen si ligjvënës në zgjedhjet e ardhshme kombëtare.

Lajmi u bë i ditur nga multimediali “BBC” dhe gazeta britanike “The Guardian”.

Wallace, i cili ishte shpallur si pasardhës i mundshëm i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, kishte marrë një rol udhëheqës në formësimin e përgjigjes së Britanisë ndaj pushtimit rus të Ukrainës vitin e kaluar.

Nën drejtimin e tij, Britania siguroi 2.3 miliardë paund (2.9 miliardë dollarë) ndihmë ushtarake për Kievin në vitin 2022 dhe u bë vendi i parë që filloi të furnizojë Ukrainën me raketa lundrimi me rreze të gjatë në maj të këtij viti për të ndihmuar në përfundimin e luftës më të madhe tokësore të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore.

Wallace mbeti në post vitin e kaluar kur Britania kaloi një nga periudhat më të trazuara në historinë e saj politike, me largimin e dy kryeministrave për shkak të skandaleve dhe trazirave ekonomike.

Roli i mbrojtjes do të jetë puna e pestë e qeverisë së Shapps gjatë vitit të kaluar, pasi shërbeu në katër ministri të ndryshme – transport, punë të brendshme, biznes dhe më pas në energji dhe neto zero.

Emërimi i tij nuk ka gjasa të ndryshojë mbështetjen e Britanisë për Ukrainën kundër Rusisë.

Ministri britanik i Mbrojtjes dorëhiqet pas nëntë vitesh në qeveri

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore