Aplikacione

Grabitqarët e fëmijëve në rrjet po përdorin AI për të krijuar imazhe të reja seksuale të tyre


Grupet e sigurisë kibernetike kanë ngritur alarmin se po gjejnë gjithnjë e më shumë biseda rreth krijimit të imazheve bazuar në materialet e abuzimit seksual të fëmijëve

Grabitqarët aktivë në rrjetin e errët po përdorin gjithnjë e më shumë inteligjencën artificiale për të krijuar imazhe seksualisht eksplicite të fëmijëve, paralajmërojnë ekspertët e sigurisë së fëmijëve.

Grupet e sigurisë së fëmijëve që ndjekin aktivitetin e grabitqarëve që bisedojnë në forumet e errëta të internetit kanë treguar se ata po gjejnë gjithnjë e më shumë biseda rreth krijimit të imazheve të reja bazuar në materialin e abuzimit seksual të fëmijëve më të vjetër (CSAM).

Shumë nga këta grabitqarë që përdorin inteligjencën artificiale janë të fiksuar pas viktimave fëmijë të referuar si “yje” në komunitetet e grabitqarëve për popullaritetin e imazheve të tyre.

“Komunitetet e njerëzve që tregtojnë këtë material janë të magjepsur me fëmijë individualë”, ka thënë Sarah Gardner, drejtoreshë ekzekutive e Heat Initiative, një organizatë jofitimprurëse në Los Angeles e fokusuar në mbrojtjen e fëmijëve.

“Ata duan më shumë përmbajtje për ata fëmijë, gjë që inteligjenca artificiale tani ua ka lejuar ta bëjnë”.

Këta të mbijetuar nga abuzimi mund të jenë tani të rritur, por inteligjenca artificiale ka përkeqësuar perspektivën që më shumë njerëz mund të shikojnë përmbajtje seksuale që i përshkruan ata si fëmijë, sipas ekspertëve dhe të mbijetuarve të abuzimit.

Ata kanë frikë se imazhet e tyre që qarkullojnë në internet ose komunitetet e tyre mund të kërcënojnë jetën dhe karrierën që ata kanë ndërtuar që kur abuzimi i tyre përfundoi.

Megan, një e mbijetuar, ka thënë se potenciali që inteligjenca artificiale të përdoret për të manipuluar imazhet e saj është bërë një perspektivë gjithnjë e më stresuese gjatë 12 muajve të fundit, megjithëse abuzimi i saj ka ndodhur një dekadë më parë.

“AI u jep autorëve mundësinë për të krijuar edhe më shumë situata të abuzimit tim për të ushqyer fantazitë e tyre dhe versionet e tyre”, ka thënë ajo.

“Mënyra se si imazhet e mia mund të manipuloheshin me AI mund të jepte përshtypjen e rreme se nuk ishte e dëmshme ose se po shijoja abuzimin”, ka shtuar ajo.

Meqenëse shfletuesit e errët të internetit u mundësojnë përdoruesve të jenë anonimë ose të pagjurmueshëm, grupet e sigurisë së fëmijëve kanë pak mjete për të kërkuar heqjen e këtyre imazheve ose për t’i raportuar përdoruesit te organet e zbatimit të ligjit.

Avokatët kanë bërë thirrje për legjislacion që shkon përtej kriminalizimit për të parandaluar prodhimin e CSAM.

Megjithatë, ata janë pesimistë se nuk mund të bëhet shumë për të zbatuar ndalimet e krijimit të imazheve të reja seksuale të fëmijëve, tani që AI që mundëson atë është bërë me burim të hapur dhe privat.

Shërbimet e mesazheve të koduara, tani shpesh opsione të paracaktuara, lejojnë grabitqarët të komunikojnë pa u zbuluar, kanë theksuar avokatët.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore