Lajme

Gozi: Vetëm struktura aktuale mund të garantojë një të ardhme për BE-në, Meloni është mësuar të gënjejë


“E kuptoj që mund të ëndërrohet gjatë fushatës elektorale dhe gjithashtu që Giorgia Meloni nuk mund të ndalet së gënjyeri, duke qenë se është një zakon i detyrueshëm, por këtë herë jemi përtej propagandës: në Evropë nuk ka asnjë diferencë për një mazhorancë të ndryshme nga ajo aktuale”.

Kështu është shprehur Sandro Gozi, një nga tre kandidatët e grupit Macronian Renew, i zgjedhur nga Partia Demokratike Evropiane, ku është sekretar i përgjithshëm.

Kryeministrja shprehet e bindur se Komisioni mund të kthehet djathtas. Pse është e pamundur?

“Sepse nuk ka numra. Në asnjë rrethanë. Kjo është një tjetër gënjeshtër nga një kryeministre që është mësuar t’i thotë tanimë. Nga ana tjetër, vetë kandidatura është një mashtrim, pasi kandidon në të pesë zonat zgjedhore, por nuk do të shkelë kurrë në Parlamentin Evropian”.

A nuk mund të shkëputej PPE nga socialistët dhe t’i zëvendësonte me ECR dhe ID?

“Ky refren i përsëritur nga Meloni, Salvini dhe Tajani, pra se Evropa është një Itali e madhe, që qeveria trengjyrëshe mund të përsëritet në Strasburg, nuk është e besueshme. Për dy arsye. E para, sot, sipas sondazheve, edhe po të donin, PPE, ID dhe ECR nuk do të kishin shumicën e nevojshme. Së dyti, është e vërtetë që brenda PPE-së është Tajani, i cili, pasi ka ndjekur të djathtën ekstreme në Romë, do të donte ta bënte sërish në Evropë, dhe është edhe Weber që ka lëvizur pak në zigzag, por dyshoj se liderët si Donald Tusk duan të bashkohen me PiS-in e Morawieckit, të cilët sapo janë mundur në zgjedhjet polake”.

Por çfarë do të bënte Renew nëse do të kishte një shfrytëzim nga e djathta?

“Ne mbetemi të bindur se e vetmja aleancë e mundshme për të qeverisur BE-në është ajo midis Renew, PPE dhe socialistëve: vetëm në këtë mënyrë mund të vazhdojmë të forcojmë Evropën kundër atyre që do të donin ta shkatërronin atë”.

“Pra, i takon Partisë Popullore të vendosë nëse duan të vazhdojnë rrugën e virtytshme të ndërmarrë pesë vjet më parë, apo të qëndrojnë pas ekstremistëve të djathtë që kanë zëvendësuar tashmë të djathtën konservatore. Për ne, Meloni, Vox dhe Zemmour që janë në ECR nuk ndryshojnë nga Salvini, Le Pen dhe demokratët suedezë që janë në ID”.

Sidoqoftë, Von der Leyen u hap me Melonin…

“Duhet të jetë e qartë se çdo hap që Von der Leyen bën drejt Melonit dhe ECR-së është një hap që e distancon atë nga ne, sepse Renew nuk do të bëjë kurrë një marrëveshje me Melonin. Tajani gënjen kur pretendon të kundërtën, se do të ishim gati të bisedonim me kryeministren italiane. Unë mendoj se ai duhet të ndalojë”.

Megjithatë, të paktën për Atlanticizmin dhe pozicionet pro-ukrainase, Renew nuk është aq larg nga liderja e ECR.

“Kryeministrja italiane ka kaluar nga ‘Putini, lideri i madh evropian’ i shkruar në autobiografinë e saj në mbështetje të pakushtëzuar për Zelenskyn: domethënë, ajo ka nënshkruar një politikë sigurimi të jetës me Washingtonin. Por a jemi të sigurt se ajo nuk do të ishte gati për një fytyrë të re nëse Trump do të kthehej në Shtëpinë e Bardhë?”.

Meloni tha se kurrë nuk do të votonte për një komision të qendrës së majtë të BE. Por a mund ta përjashtojë veten, si në krye të një qeverie të G7-ës?

“Në vitin 2019, Pis votoi për Von der Leyen si presidente, duke mbetur jashtë shumicës. Besoj se ajo do të bëjë të njëjtën gjë”.

Marrë nga “La Repubblica”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore