Aplikacione

Google nuk i beson chatbot-it të tij


Gjiganti teknologjik Google ka ndaluar brenda organizatës përdorimin e Bard, chatbot-i i tyre AI.

Përdorimi i Bard mund të sjellë potencialisht programe me gabime ose softuer të kompleksuar dhe të ndërlikuar, duke kërkuar më shumë kohë dhe përpjekje për zhvilluesit për t’i rregulluar ato në krahasim me mënyrën tradicionale të kodimit pa AI.

Google gjithashtu i këshillon përdoruesit që të mos përfshijnë informacione të ndjeshme në bisedat e tyre me Bard.

Kompanitë tjera të mëdha gjithashtu kanë paralajmëruar punonjësit e tyre për mundësinë e shpërndarjes së dokumenteve të ndjeshme ose kodit kompjuterik, duke ndaluar përdorimin e chatbot-ëve të tjerë AI.

Megjithatë, ky paralajmërim brenda Google mund të shkaktojë shqetësime. Nëse mjetet AI nuk përdoren as nga krijuesit e tyre për shkak të rreziqeve të privatësisë dhe sigurisë, atëherë si mund të jenë të sigurta për të tjerët?

Për më tepër, ky paralajmërim i Google për të mos përdorur drejtpërdrejt kodin e gjeneruar nga Bard në thelb zvogëlon pretendimin e Google se chatbot-i i tyre mund të ndihmojë zhvilluesit të jenë më produktivë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore