Lajme

Google i bashkohet misionit për të hartuar metanin nga hapësira


Google po mbështet një projekt satelitor që do të nisë në mars, i cili do të mbledhë të dhëna për nivelet e metanit në mbarë botën

Sateliti i ri do të rrotullohet 300 milje rreth Tokës, 15 herë në ditë.

Gazi metan besohet nga shkencëtarët se është një kontribues i madh në ngrohjen globale.

Shumë metan prodhohet nga bujqësia dhe depozitimi i mbeturinave, por projekti i Google do të fokusohet në emetimet e metanit në uzinat e naftës dhe gazit.

Firmat që nxjerrin naftë dhe gaz rregullisht djegin ose nxjerrin metanin.

Projekti i ri është një bashkëpunim midis Google dhe Environmental Defense Fund, një grup jofitimprurës global për klimën.

Të dhënat e kapura nga satelitët do të përpunohen nga mjetet e inteligjencës artificiale të gjigantit të teknologjisë dhe do të përdoren për të gjeneruar një hartë metani që synon të identifikojë rrjedhjet e metanit në infrastrukturën e naftës dhe gazit në mbarë botën.

Por firma tha se nëse identifikonte një rrjedhje të konsiderueshme, nuk do të njoftonte në mënyrë specifike kompaninë që zotëronte infrastrukturën përgjegjëse për të.

“Detyra jonë është të vëmë informacionin në dispozicion”, bëri me dije kompania, duke shtuar se qeveritë dhe rregullatorët do të jenë midis atyre që kanë akses në të dhe do të jetë për ta që të detyrojnë çdo ndryshim.

Nuk ka asnjë rregull ndërkombëtar për kontrollin e emetimeve të metanit.

BE ka rënë dakord për një sërë propozimesh që synojnë reduktimin e tyre, i cili përfshin detyrimin e operatorëve të naftës dhe gazit për të riparuar rrjedhjet.

Harta e Google, e cila do të publikohet në motorin e saj Earth, nuk do të jetë në kohë reale, me të dhëna të dërguara nga sateliti çdo disa javë.

Google sakaq shpreson se projekti i tij do të “mbushë boshllëqet midis mjeteve ekzistuese”.

Pavarësisht përpjekjeve të ndryshme për gjurmim, nivelet e metanit mbeten jashtëzakonisht të larta.

Një kontribuues i madh në këtë përqindje është blegtoria: veçanërisht, lopët.

Në vitin 2020, Agjencia Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit publikoi një raport që thoshte se një lopë e vetme mund të prodhonte 154-264 paund gaz metan çdo vit.

Ndërkohë besohet se ka rreth 1.5 miliardë lopë të rritura për mishin e tyre në mbarë botën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore