Aplikacione

Google dhe Meta kërcënojnë të kufizojnë shërbimet në Kanada për pagesën e botuesve


Kompanitë Google dhe Meta do të tërhiqnin aksesin në artikujt e lajmeve në Kanada nëse miratohet legjislacioni që detyron kompanitë e internetit të paguajnë botuesit e lajmeve.

Të paktën kështu u kanë thënë drejtuesit e kompanisë ligjvënësve kanadezë.

Legjislacioni i propozuar i Kanadasë do të detyronte platformat të negociojnë marrëveshje tregtare dhe të paguajnë botuesit kanadezë të lajmeve për përmbajtjen e tyre, pjesë e një tendence më të gjerë globale për t’i bërë firmat e teknologjisë të paguajnë për lajmet.

Sakaq, Google-i mund të detyrohet të heqë lidhjet me artikujt e lajmeve të gjetura në rezultatet e kërkimit kanadez nëse projektligji miratohet.

Ndërkohë, zëvendëspresidenti Richard Gingras ka përmendur një përgjegjësi financiare të pambuluar nëse duhej të paguaj botuesit për lidhjen me faqet e tyre.

Po ashtu Meta do t’i jepte fund disponueshmërisë së përmbajtjes së lajmeve në Kanada nëse projektligji miratohet siç është hartuar aktualisht, ka thënë Rachel Curran, shefja e politikave publike të kompanisë në Kanada.

Propozimi është i ngjashëm me një ligj novator që Australia miratoi në vitin 2021, i cili gjithashtu shkaktoi kërcënime nga Google-i dhe Facebook-u për të kufizuar shërbimet e tyre.

Të dy përfundimisht arritën marrëveshje me kompanitë mediatike australiane pasi u ofruan ndryshime në legjislacion.

Këtë vit, Google-i testoi bllokimin e aksesit të disa përdoruesve kanadezë në lajme si një përgjigje e mundshme ndaj legjislacionit, një lëvizje që kryeministri Justin Trudeau e quajti një “gabim të tmerrshëm”.

Vitin e kaluar, Google-i u lidh me botuesit kanadezë të lajmeve më shumë se 3.6 miliardë herë, duke i ndihmuar ato kompani të fitojnë para në reklama dhe abonime të reja.

Sipas Curran, burimet e Facebook-ut u dërguan botuesve kanadezë më shumë se 1.9 miliardë klikime në 12 muajt që përfundojnë në prill 2022, me vlerë rreth 230 milionë dollarë në marketing falas.

Projektligji i paraqitur në prill 2022 nga Ministri i Trashëgimisë Pablo Rodriguez është legjislacioni më i fundit që synon të paguajë platformat e mediave digjitale për lidhjen e përmbajtjes së lajmeve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore