Shqipëria

Gjysma e ushtarëve kanë dorëzuar dorëheqjen në Shqipëri, akuzon Berisha


Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka bërë një deklaratë, ku pretendon se gjysma e ushtarëve të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, kanë dorëzuar dorëheqjen nga komandat e tyre.

Shkak, sipas Berishës, është fakti se ata kanë rroga shumë të ulëta dhe kushte të papërshtatshme pune.

“Oficerë madhorë të Ushtrisë punojnë pasdite në bare dhe restorante, për të plotësuar rrogat e ulëta që marrin”, shkruan Berisha në Facebook.

Nga ana tjetër, ai hedh akuza të shumta edhe mbi përballimin e situatave të emergjencës civile në vend, duke thënë se “helikopterët nuk ngrihen dot në ajër, ndërsa anijet e flotës detare nuk janë në gatishmëri”.

“I bëj thirrje NATO-s të ndërmarrë një inspektim për vlerësimin e gjendjes tejet të rëndë të Forcave të Armatosura të një vendi anëtar të saj”, vijon më tej ai.

Mbi pretendimet, ndërkaq, thotë se i kanë ardhur nëpërmjet një denoncimi nga një oficer i Ministrisë së Mbrojtjes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore