Lajme

Gjysma e popullsisë së Gazës është e uritur, paralajmëron OKB


Një zyrtar i lartë i ndihmës së OKB-së ka paralajmëruar se gjysma e popullsisë së Gazës po vdes nga uria, ndërsa luftimet atje vazhdojnë.

Carl Skau, zëvendësdrejtor i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, tha se vetëm një pjesë e furnizimeve të nevojshme kanë mundur të hyjnë në Rrip – dhe nëntë nga 10 persona nuk mund të hanë çdo ditë.

Kushtet në Gaza i kanë bërë dërgesat “pothuajse të pamundura”, tha Skau.

Izraeli thotë se duhet të vazhdojë sulmet ajrore në Gaza për të eliminuar Hamasin dhe për të sjellë pengjet izraelitë në shtëpi.

Zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, nënkoloneli Richard Hecht i tha BBC të shtunën se “çdo vdekje dhe dhimbje për një civil është e dhimbshme, por ne nuk kemi alternativë”.

Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të marrë sa më shumë që të jetë e mundur brenda Rripit të Gazës”, tha ai.

Lëvizja brenda dhe jashtë Gazës ka qenë shumë e kufizuar që nga 7 tetori, kur luftëtarët e Hamasit depërtuan nëpër gardhin rrethues të Izraelit të mbrojtur fort – duke vrarë 1200 njerëz dhe duke marrë peng 240. Si kundërpërgjigje, Izraeli mbylli kufijtë e tij me Gazën dhe filloi sulmet ajrore në territor, duke kufizuar dërgesat e ndihmave në të cilat mbështeteshin shumë banorët e Gazës.

Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se Izraeli ka vrarë më shumë se 17,700 Gazanë në fushatën e tij hakmarrëse, duke përfshirë më shumë se 7,000 fëmijë.

Vetëm kalimi Rafah në kufi me Egjiptin ka qenë i hapur, duke lejuar sasi të kufizuara ndihme për të arritur në Gaza. Këtë javë Izraeli ra dakord të hapte kalimin Kerem Shalom nga Izraeli në Gaza në ditët e ardhshme – por vetëm për inspektimin e kamionëve me ndihma.

Më pas kamionët do të shkonin në Rafah për të kaluar në Gaza. Skau tha se asgjë nuk e kishte përgatitur atë për “frikën, kaosin dhe dëshpërimin” që ai dhe ekipi i tij i WFP hasën gjatë udhëtimit të tyre në Gaza këtë javë.

Ata dëshmuan “konfuzion në magazina, pika shpërndarjeje me mijëra njerëz të uritur të dëshpëruar, supermarkete me rafte të zhveshur dhe strehimore të mbipopulluara me banja të shpërthyera”,tha ai.

Presioni ndërkombëtar dhe një armëpushim i përkohshëm shtatë-ditor muajin e kaluar kishin lejuar që disa ndihma të nevojshme të hynin në Rripin e Gazës, por WFP këmbëngul se tani nevojitet një kalim i dytë kufitar për të përmbushur kërkesat.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore