Sport

Gjykata spanjolle hedh poshtë padinë e Rubiales për shpifje


Një gjykatë spanjolle ka hedhur poshtë një padi të ish-shefit të federatës së futbollit Luis Rubiales kundër trajnerit Javier Clemente.

Ky i fundit e ka quajtur Rubiales një “djalë të rrezikshëm dhe ambicioz” që kërkon “të pasurohet”, duke i cilësuar komentet e tij si shprehje e fjalës së lirë.

Në vendimin e saj – mes një skandali të palidhur mbi sjelljen e Rubiales në Kupën e Botës për Femra muajin e kaluar – gjykata e Madridit ka thënë se “kemi të bëjmë me një ushtrim të pastër të së drejtës për të shprehur lirisht një opinion për një person që është personazh publik”.

Sakaq, vendimi mund të apelohet.

Rubiales paditi Clementen në vitin 2022 pasi trajneri ka thënë në një intervistë se “qëllimi i Rubiales ishte të bënte pasuri” në krye të federatës.

Në ceremoninë e medaljes së 20 gushtit pas fitores së Spanjës në Kupën e Botës në Sydney, Rubiales puthi në buzë lojtaren Jenni Hermoso, duke shkaktuar bujë mbi seksizmin në sportin dhe shoqërinë spanjolle.

Ai – pas javësh sfiduese të thirrjeve të lojtarëve, politikanëve dhe grupeve të grave që ai të jepte dorëheqjen – dha dorëheqjen më 10 shtator si president i federatës dhe nga pozicioni i tij si zëvendëspresident i UEFA-s.

Kjo, menjëherë pasi Hermoso ngriti një kallëzim penal kundër tij për sulm të dyshuar seksual.

Clemente, një ish-lojtar, udhëhoqi Athletic Bilbao drejt titujve të La Liga-s përpara se të kalonte gjashtë vjet si trajner i Spanjës, duke i çuar ata në Kupat e Botës 1994 dhe 1998.

Po ashtu ka drejtuar ekipet kombëtare të Serbisë, Kamerunit dhe Libisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore