Shqipëria

Gjykata lë në burg tre nga dhunuesit e kushërinjve Maja në Krujë


Gjykata e Tiranës ka caktuar masën “Arrest në burg” për tre nga të ndaluarit për ngjarjen e dhunshme të regjistruar të enjten e 6 korrikut në Krujë.

Bëhet fjalë për shtetasit: Ineidi Rraja, Eni Kullaj, Andi Rraja. Ndaj pronarit të lokalit Kujtim Përdaku është dhënë masa ‘Detyrim Paraqitje’ për moskallëzim krimi.

Katër personat e arrestuar dhunuan barbarisht shtetasit Bilbil Maja dhe Jashar Maja në Krujë.

Jehona e ngjarjes së rëndë që ndodhi tre ditë më parë në një lokal në aksin Fushë Krujë-Thumanë, vijoi me reagime të forta nga institucionet shtetërore.

Dy të dhunuarit ishin ankuar se shtëpitë e tyre po dëmtoheshin nga një gurore aty pranë në pronësi të fisit Rraja, konkretisht Përparim Rrajës, kushëriri i deputetit socialist, Rrahman Rraja.

Ky i fundit ka dhënë dorëheqjen ditën e djeshme, pasi në dhunën e shkaktuar ishin të përfshirë djali dhe dy vëllezërit e tij – të cilët nga Policia e Shtetit janë quajtur dhe organizatorë të ngjarjes.

Ai u ka kërkuar ndjesë atyre që i kanë dhënë voton prej vitit 2000 si kryetar komune dhe prej 2 mandatesh si deputet.

Ndërkaq, Policia e Shtetit nuk është ndalur me aq, pasi ka rinovuar tërë trupën e niveleve zbatuese dhe drejtuese të Komisariatit të Policisë Krujë.

Po ashtu Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, Tonin Vocaj, është tashmë drejtuesi operacional dhe përgjegjësi për çështjet e rendit dhe sigurisë, në juridiksionin territorial të këtij komisariati.

Nga zhvillimet e fundit e pësoi edhe ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, i cili u shkarkua nga kreu i Qeverisë, Edi Rama.

Postin e tij, sipas propozimit të kryeministrit, pritet ta marrë kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla.

Ngjarja e dhunshme në Krujë, një pjesë e grupit Rraja në gjykatë

Policia bllokon aktivitetin e gurores “Delia Group” pas ngjarjes së rëndë në Krujë

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore