Lajme

Gjykata e Lartë e Texas-it bllokon urdhrin që lejonte rifillimin e abortit


Demonstruesit e të drejtave të abortit në Texas. ©: Shelby Tauber/Reuters

Gjykata e Lartë e Texas-it rrëzoi të premten një bllok mbi një ndalim shtetëror të abortit, i lidhur me vendimin e fundit të gjykatës supreme të SHBA-ve që anuloi “Roe v Wade” – vendimi historik i vitit 1973 që jepte të drejta mbarëkombëtare për abortin.

Urdhri i së premtes – një mocion urgjent për lehtësim të përkohshëm – kërkoi nga palët në të dyja anët e çështjes së abortit që të paraqesin informime në gjykatë deri më 7 korrik mbi një padi që kërkon të vonojë zbatimin e të ashtuquajturave ndalime të nxitjes, të cilat do të shpallnin të jashtëligjshëm abortet në Texas në shumicën e rasteve.

Qëndrimi origjinal i lëshuar nga një gjykatë më e ulët në Houston më 28 qershor lejoi që abortet deri në gjashtë javë të shtatzënisë të rifillonin. Vendimi i ri e ka përmbysur përkohësisht atë vendim dhe ilustron kaosin ligjor që ka goditur ofruesit e abortit në Texas dhe 12 shtete të tjera me ndalime të veprimit të miratuara që nga përmbysja e Roe.

Qëndrimi fillestar nga një gjykatës i Houston-it këtë javë i kishte siguruar klinikat se disa procedura të abortit mund të rifillonin. Por prokurori i përgjithshëm i Texas-it, Ken Paxton, më pas i kërkoi gjykatës më të lartë të shtetit që të pezullonte urdhrin.

Paxton ka sugjeruar se klinikat që ofrojnë një abort gjatë kësaj periudhe mund të mbahen penalisht përgjegjës nëse urdhri i përkohshëm anulohej. Nuk ishte menjëherë e qartë nëse ato klinika do të vazhdonin të funksiononin.

“Këto ligje janë konfuze, të panevojshme dhe mizore”, tha një avokat i Qendrës për të Drejtat Riprodhuese, Marc Hearron, pasi urdhri u lëshua të premten mbrëma.

Presidentja dhe shefja ekzekutive e qendrës, Nancy Northup, tha se grupi i saj, “Planned Parenthood” dhe Unioni Amerikan i Lirive Civile kishin shkuar në gjykatë në 11 shtete për të ruajtur mundësinë e abortit që nga përmbysja e Roe.

Ato përfshijnë Texas-in, Misisip-ni, Louisiana-n, Arizona-n, Utah-an, Kentucky, Idaho, Virginia-n Perëndimore, Florida-n, Ohio-n dhe Oklahoma-n.

Në një takim me guvernatorët e shteteve demokrate të premten, presidenti amerikan Joe Biden përsëriti planin e tij për të sfiduar shtetet që kundërshtonin udhëtimin e abortit ose u përpoqën të parandalonin aksesin në medikamentet e ndërprerjes të miratuara nga FDA-ja.

Biden përsëriti gjithashtu mbështetjen e tij për ndryshimin e rregullave të debatit në Kongres, në mënyrë që ligjvënësit të mund të veprojnë për të kodifikuar Roe në ligjin federal. Por ai pranoi se i duhen më shumë vota mes ligjvënësve për të bërë ndryshimet e nevojshme në filibuster.

Tani për tani, fusha e betejës ligjore është në shtetet ku shumë sfida gjyqësore pasqyrojnë konfuzionin në Texas. Një grumbull ligjesh kundër abortit, me kufizime dhe ndëshkime të ndryshme, dhe secili përballet me sfida ligjore, po punojnë nëpër gjykata.

Abortet në Kentucky u ndërprenë menjëherë si pjesë e një ndalimi gjashtë-javor që lejon vetëm ndërprerjen e shtatzënive për të mbrojtur njerëzit nga vdekja ose lëndimet serioze. Por një gjykatës mbajti anën e ofruesve të abortit, duke lejuar që abortet deri në 20 javë të rifillojnë të premten. Prokurori i Përgjithshëm i shtetit ka treguar një qëllim për të apeluar.

Në Louisiana, ku hyri në fuqi një ndalim, abortet janë lejuar të rifillojnë të paktën deri më 8 korrik, kur një gjyqtar do të mbajë seancën e parë në një çështje që ka dhënë një bllokim të përkohshëm përmbarimor.

Në Utah, është ndaluar ligji i nxitjes (trigger ban) si shkaktar, duke lejuar që abortet të rifillojnë në shtet deri më 11 korrik.

Në Florida, një ligj që ndalonte abortin pas 15 javësh shtatzënie u refuzua nga një gjykatës i cili arriti në përfundimin se ndalimi shkel kushtetutën e shtetit. Për momentin, abortet mund të kryhen deri në 24 javë. Prokurori i Përgjithshëm i Florida-s, gjithashtu, ka thënë se shteti do të apelojë.

Në Dakota-n e Veriut, klinika e fundit e abortit do të detyrohet të mbyllet më 28 korrik, kur ndalimi i nxitjes të hyjë në fuqi për të gjitha abortet, përveç rasteve të përdhunimit, incestit ose për të shpëtuar jetën e nënës.

Oklahoma, si Texas-i, miratoi një projekt-ligj që ndalon të gjitha abortet me disa përjashtime. Një ligj i nxitjes e bën tani kryerjen e një aborti një krim, i dënueshëm nga dy deri në pesë vjet burg.

Dhe në Wyoming, afrohet një ndalim nxitës i abortit me përjashtime për përdhunimin, incestin ose nëse jeta e personit shtatzënë është në rrezik. Ky ligj mund të hyjë në fuqi pasi prokurori i përgjithshëm i shtetit të rishikojë kushtetutshmërinë e tij.

Në Dakota-n e Jugut, e cila ka lejuar abortet deri në 22 javë, një ndalim nxitës ndalon abortin në çdo kohë, përveç nëse jeta e personit shtatzënë është në rrezik. Guvernatorja republikane e shtetit, Kristi Noem, ka thënë se ka në plan të ndalojë aksesin në pilulat e abortit përmes postës.

Idaho, gjithashtu, ka një ligj nxitës që i bën të gjitha abortet një krim – me përjashtime për përdhunimin, incestin dhe për të shpëtuar jetën e personit shtatzënë që do të hyjë në fuqi më 24 korrik. Gjykata e Lartë e shtetit do të dëgjojë një kundërshtim ndaj këtij ligji më 3 gusht.

Në Tennessee, një gjykatë federale miratoi një mocion urgjent për ta lejuar shtetin të zbatojë menjëherë një ndalim për abortet përtej gjashtë javësh. Kjo vjen në krye të një ndalimi që kufizon shumicën e aborteve nga mesi i gushtit.

Ndalimi i nxitjes në Arkansas ndalon të gjitha abortet, përveç rasteve kur jeta e nënës është në rrezik. Në Mississippi, abortet mund të kryhen deri të enjten, kur hyn në fuqi ligji i shtetit, i cili ndalon ndërprerjen e shtatzënive, përveç rasteve kur jeta e nënës është në rrezik ose në rastet e një përdhunimi që u raportua në zbatimin e ligjit.

Missouri ishte një nga shtetet e para që ndaloi menjëherë të gjitha abortet – me përjashtim të rasteve të urgjencës mjekësore – pas vendimit. Por ka konfuzion nëse statutet e tij gjithashtu ndalojnë kontracepsionin urgjent siç është Plani B.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore