Lajme

Gjykata e Lartë e Texas-it bllokon përkohësisht një grua nga aborti urgjent


Gjykata e Lartë e Texas-it bllokoi përkohësisht një grua shtatzënë nga marrja e një aborti urgjent të premten, menjëherë pasi prokurori i përgjithshëm i shtetit kërkoi bllokimin.

Beteja ligjore është një rast i madh prove, që kur Gjykata e Supreme e SHBA-ve përmbysi të drejtën kushtetuese mbarëkombëtare për abortin vitin e kaluar, duke u mundësuar shteteve si Texas-i të kalojnë pothuajse ndalimet e plota.

Gjykata e Texas-it ndaloi një vendim të gjykatës më të ulët, që lejonte abortin emergjent, duke iu përgjigjur një peticioni nga Prokurori i Përgjithshëm i Texas-it, Ken Paxton, më herët gjatë ditës.

“Pa marrë parasysh meritat, Gjykata pezullon administrativisht urdhrin e gjykatës së rrethit të 7 dhjetorit 2023”, thuhej në vendimin e së premtes vonë.

Gruaja, Kate Cox, 31 vjeç, nga zona e Dallas-Fort Worth, kërkoi autorizimin e gjykatës për abortin sepse fetusi i saj u diagnostikua më 27 nëntor me trisominë 18, një anomali gjenetike që zakonisht rezulton në abort, lindje të vdekur ose vdekje menjëherë pas lindjes.

Cox, e cila është rreth 20 javë shtatzënë, tha në padinë e saj se do t’i duhej të bënte seksionin e tretë cezarian nëse vazhdon shtatzëninë. Kjo mund të rrezikojë aftësinë e saj për të pasur më shumë fëmijë, të cilat ajo tha se ajo dhe burri i saj e duan.

“Ndërsa ne ende shpresojmë që Gjykata përfundimisht ta refuzojë kërkesën e shtetit dhe ta bëjë këtë shpejt, në këtë rast kemi frikë se drejtësia e vonuar do të mohohet”, tha Molly Duane, avokate e stafit të lartë në Qendrën për të Drejtat Riprodhuese.

Gjyqtarja e Gjykatës së Qarkut Maya Guerra Gamble mbajti anën e Cox-it të enjten, duke lëshuar një urdhër që zbatohej vetëm për Cox-in dhe nuk e zgjeron më gjerësisht aksesin e abortit.

Por Paxton, i cili kishte paralajmëruar më parë se çdo mjek i përfshirë në sigurimin e abortit urgjent nuk do të ishte i sigurt nga ndjekja penale, i kërkoi gjykatës më të lartë të shtetit të ndërhynte.

“Asgjë nuk mund të rivendosë jetën e fëmijës së palindur që do të humbasë si rezultat,” thuhet në dosje.

Ndalimi i abortit nga shteti përfshin vetëm një përjashtim të ngushtë për të shpëtuar jetën e nënës ose për të parandaluar dëmtimin e konsiderueshëm të një funksioni të madh trupor.

Cox tha në padinë e saj se, megjithëse mjekët e saj besonin se aborti ishte i nevojshëm nga pikëpamja mjekësore për të, ata nuk ishin të gatshëm ta kryenin atë pa urdhër gjykate përballë dënimeve të mundshme, duke përfshirë burgimin e përjetshëm dhe humbjen e licencave të tyre.

“Ideja që zonja Cox dëshiron dëshpërimisht të jetë prind dhe ky ligj në fakt mund ta bëjë atë ta humbasë atë aftësi, është tronditëse dhe do të ishte një gabim i vërtetë drejtësie”, tha Guerra Gamble të enjten gjatë një seance dëgjimore në një sallë gjyqi në Austin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore