Sport

Gjilani fiton derbin përballë Ballkanit, shpallet kampion vjeshtor


Xhiroja e 18-të në Superligën e Kosovës ishte interesante dhe përfundoi me befasi.

Derbi mes Ballkanit dhe Gjilanit përfundoi me fitoren e këtyre të fundit me rezultat 0:1.

Pas kësaj fitoreje, Gjilani janë zgjedhur si kampion vjeshtor në Superligën e Kosovës.

Ndeshja ishte e baraspeshuar, dhe me shumë raste për të dy skuadrat, por dueli përfundoi me vetëm një gol.

Goli erdhi nga fundi i pjesës së dytë, në minutën e 77-të pas një goditje brilante të 35 vjeçarit Gerhard Progni,

Tani më, Gjilani radhiten në pozitën e parë me 35 pikë, ndërsa Ballkani radhiten në vendin e tretë me 33 pikë.

Ndeshja tjetër e Superligës së Kosovës me Malishevës dhe Dukagjinit përfundoi me rezultat të barabartë 2:2.

Goli i parë erdhi nga Dukagjini në minutën e 44-të me anë të Ergyn Ahmetit.

Dy golat e Malisheves erdhën një pas një, në minutën e 58-të dhe 62-të nga Agron Bruqi dhe Kryeziu.

Goli i barazimit për Dukagjinin erdhi në minutën e 65-të nga Bujar Shabani i cili ishte rezultati përfundimtar.

Dukagjini radhiten në pozitën e shtatë me 19 pikë, ndërsa Dukagjini janë në pozitën e tetë me 18 pikë.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore