Lajme

Gjermania ndalon grupin e ekstremit të djathtë “thellësisht racist”


Hetuesit gjermanë kanë kryer bastisje në të gjithë vendin pasi Berlini ndaloi një grup të ekstremit të djathtë që e përshkroi si një “shoqatë kulti, thellësisht raciste dhe antisemitike” që kërkonte të indoktrinonte fëmijët me ideologjinë naziste.

Policia sulmoi të mërkurën 26 apartamente që i përkisnin 39 anëtarëve të rrjetit Artgemeinschaft në 12 shtete, duke përfshirë Bavarinë, Baden-Wuerttemberg dhe Brandenburg.

Shoqata numëron rreth 150 anëtarë dhe ka lidhje me disa grupe të ekstremit të djathtë, tha Ministria e Brendshme.

Ai përdor kopertinën e një “besimi pseudo-fetar gjermanik në Zot për të përhapur botëkuptimin e tyre që cenon dinjitetin njerëzor”, tha ministria.

Duke përdorur literaturën e epokës naziste, shoqata u përpoq të konvertonte të rinjtë për të adoptuar teoritë e saj racore. Ajo gjithashtu drejtonte një librari në internet që kërkonte të radikalizonte dhe tërhiqte jo anëtarë.

“Kjo është një goditje e mëtejshme kundër ekstremizmit të krahut të djathtë dhe kundër agjitatorëve intelektualë që ende përhapin ideologjitë naziste sot”, tha ministrja e Brendshme Nancy Faeser.

“Ky grup i ekstremit të djathtë u përpoq të ngrinte armiq të rinj të kushtetutës përmes indoktrinimit të neveritshëm të fëmijëve dhe të rinjve”, shtoi ajo.

Spektri ‘ekstremist’

Gjermania ka ndaluar një sërë grupesh të ekstremit të djathtë në muajt e fundit.

Javën e kaluar, ajo shpalli të jashtëligjshëm kapitullin lokal të grupit neo-nazist Hammerskins me bazë në SHBA, i njohur për koncertet e tij rock supremacist të bardhë.

Kishte rreth 38 mijë e 800 njerëz në spektrin “ekstremist” të krahut të djathtë në Gjermani në vitin 2022, sipas një raporti të paraqitur nga agjencia federale e inteligjencës së brendshme BfV në qershor – nga 33 mijë e 900 në 2021.

Numri i njerëzve të konsideruar potencialisht të dhunshëm gjithashtu u rrit nga 13 mijë e 500 në 14 mijë.

Gjermania ndalon grupin neo-nazist Hammerskins

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore