Film

Giannis Antetokounmpo thotë në dokumentarin e tij të ri se “pothuajse e la basketbollin pas vdekjes së babait të tij”


Jeta e kampionit të NBA, Giannis Antetokounmpo është subjekt i një dokumentari të ri nga Prime Video Sports, dhe në të, ylli 29-vjeç i “Milwaukee Bucks” pranon se pothuajse u largua nga basketbolli pasi babai i tij, Charles Antetokounmpo, vdiq në vitin 2017.

Në promon e parë të “Giannis: The Marvelous Journey”, Antetokounmpo, 29 vjeç dhe anëtarët e familjes së tij rrëfejnë se si humbja tragjike preku familjen e tyre.

Giannis Antetokounmpo.

“Unë thashë: ;Nuk dua të luaj më’”,, thotë Giannis në trailerin para se e fejuara e tij, Mariah Riddlesprigger të thoshte “mendova se ai kishte mbaruar.”

Charles ishte 54 vjeç kur vdiq papritur nga një atak në zemër në Milwaukee, vetëm tre vjet në karrierën e Giannis në NBA.

Por në vend që të largohej nga sporti që do, Giannis vazhdoi të bëhej një nga basketbollistët më të mëdhenj në botë pasi humbi të atin.

“Ne të gjithë do të vdesim një ditë, kështu që shko pushto botën”, thotë Giannis në trailer.

Dokumentari Prime Video kronizon udhëtimin e Giannis nga një fëmijëri e varfër në Greqi si djali i emigrantëve nigerianë në majat e botës së basketbollit, duke filluar me vendimin e prindërve të Giannis, Charles dhe Veronica Antetokounmpo, për të lënë rrënjët e tyre në Nigeri për në Greqi kur Giannis dhe vëllezërit e tij ishin vetëm fëmijë.

Veronica shpjegon se ajo dhe burri i saj “u larguan nga Nigeria duke kërkuar një jetë më të mirë” për fëmijët e tyre. Megjithatë, jeta e tyre në Greqi doli të ishte një sfidë tjetër.

Vëllezërit e Giannis, Thanasis, Kostas dhe Alex Antetokounmpo, tregojnë se ata jetonin “në frikë” si emigrantë në Greqi dhe shpjegojnë se si Giannis “gjithmonë përpiqej të mbronte” familjen e tij.

“Ju dëshironi më të mirën për vëllezërit tuaj,” thotë Giannis mes lotësh në trailer.

“Unë jam thjesht një punëtor i palodhur që po përpiqet të mbijetoj”, shton ai, “sepse kam frikë të humbas të gjithë këtë që kam arritur deri më sot”.

Para se të ëndërronte të luante profesionalisht, Giannis dhe vëllezërit e tij kujtojnë se kishin frekuentuar një kafene lokale në internet në Greqi, ku zbuluan pikat kryesore të yjeve të NBA si Kevin Durant dhe LeBron James, me të cilët ai do të konkurronte më vonë në ligë.

Vëllai i tij, Thanasis, gjithashtu luan aktualisht për “Milwaukee Bucks”.

Në vitin 2021, Giannis udhëhoqi “Bucks” në kampionatin e NBA, duke forcuar trashëgiminë e tij si një basketbollist i shkëlqyer i të gjitha kohërave.

“Dallimi midis një frikacaku dhe një heroi… është se si e përballon frikën”, thotë Giannis tutje.

Dokumentari përmban intervista me ish-yjet dhe yjet aktualë të NBA-së, duke përfshirë Jason Kidd, Khris Middleton, Jrue Holiday, Kenny Smith, Vin Baker dhe Ernie Johnson.

Giannis: The Marvelous Journey shfaqet premierë në Prime Video më 19 shkurt.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore