Kosova

Gërvalla kërkon nga kongresisti Torres “rol më aktiv” rreth sfidave të Kosovës


Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe kongresisti demokrat, Ritchie Torres.

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, gjatë vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), është takuar me kongresistin demokrat, Ritchie Torres, nga i cili ka kërkuar rol më aktiv të Kongresit Amerikan rreth sfidave të Kosovës.

Përmes një shkrimi në rrjetin social ‘Facebook’, Gërvalla e ka përshkruar Torresin si “mik” dhe “mbështetës të madh të Kosovës”.

“Me kongresistin Torres ndava edhe detaje rreth proceseve politike, progresit të arritur, sfidave të sigurisë në rajon, integrimeve euroatlantike si dhe bashkëpunimit në ekonomi dhe zhvillim të qëndrueshëm në Kosovë”.

Ndërkaq, raportin mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), e ka quajtur “urë të fortë”.

Gërvalla të premten është takuar edhe me kongresistin William Keating, me të cilin ka folur për veprimet destabilizuese të Serbisë në Ballkanin Perëndimor.

Kërkesë e Gërvalles, gjatë këtij takimi ishte që bashkëpunimi mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kosovës, të ketë rritje.

Ndërsa, gjatë një takimi me kongresistin amerikan, Keith Self, veçoi faktin që ende nuk ka asnjë pasojë për Serbinë pas sulmit terrorist në Banjë të Zveçanit – komunë e banuar me shumicë serbe – në pjesën veriore të Kosovës, derisa në takim u prek edhe çështja e kërcënimeve të vazhdueshme të Serbisë e Rusisë.

Duke njoftuar kongresistin Self për progresin e vendit të vogël ballkanik në shumë fusha, shefja e diplomacisë kosovare falënderoi Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) për mbështetjen e vazhdueshme në çlirimin, shtetndërtimin, zhvillimin dhe integrimet euroatlantike të Kosovës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore