Lajme

Gazi, çmimet u rritën dhjetëfish në një vit dhe Gjermania mban në punë termocentralet bërthamore


Më shumë se dhjetë herë krahasuar me një vit më parë: ky është çmimi që arriti gazi në tregun evropian më 16 gusht.

Kontratat e derivateve të tregtuara në Amsterdam arritën kulmin në 251 euro për megavat orë dhe më pas u mbyllën me 223 euro për megavat orë.

Në fund të gushtit 2021 çmimi u luhat rreth 27 euro. Energjia elektrike, nga ana tjetër, ka kaluar kufirin prej 540 euro për megavat orë në Leipzig, ku ndodhet Bursa Evropiane e Energjisë.

Gjermania nuk e ndal energjinë bërthamore

Në këtë skenar shumë të paqëndrueshëm, Gjermania po konsideron të mbajë hapur tre termocentralet bërthamore që duhet të mbylleshin në dhjetor, siç ishte planifikuar kur Angela Merkel ishte ende në qeveri.

“Ne po shqyrtojmë me shumë kujdes nëse ka kuptim të zgjasim funksionimin e tre termocentraleve bërthamore që janë ende aktive”, deklaroi kancelari Olaf Scholz, “sepse ne mund të përdorim kapacitetin e tyre këtë dimër”.

Sipas Wall Street Journal, vendimi ende nuk është miratuar zyrtarisht nga qeveria dhe ka të ngjarë të ketë nevojë për një votim të favorshëm në parlament. Dëshmia e frikës së Berlinit për sigurinë energjetike është deklarata e bërë nga Scholz në një konferencë shtypi në Stokholm: “Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian duhet të tregojnë solidaritet nëse ka mungesë furnizimi”.

Dhe sërish Gjermania, për të garantuar stabilitetin e sistemit të furnizimit, ka vendosur që nga vjeshta të vendosë “Gasumlage”, një shtesë në faturë. Rritja do të jetë 2.4 euro cent për kilovat orë dhe do të lejojë kompanitë të kalojnë koston e lartë të blerjes së gazit tek konsumatorët.

Për ministrin e Ekonomisë dhe Klimës, Robert Habeck, masa është “më e drejta e mundshme” dhe është një “ilaç i hidhur”, por i domosdoshëm për të mos falimentuar kompanitë gjermane të energjisë. “Së shpejti”, njoftoi Scholz, “do të arrijë një paketë e tretë ndihme për qytetarët dhe bizneset”.

Energjia, pse çmimet fluturojnë

Por pse çmimet e energjisë vazhdojnë të rriten? “Ajo që peshon”, shpjegon për “Corriere della Sera” Simona Benedettini, ekonomiste në fushën e energjisë, “janë dukuri kontingjente si thatësira e cila ka rezultuar në një rënie të prodhimit bërthamor në Francë dhe në energjinë hidroelektrike në Itali. Por ajo që ka peshën më të madhe është paqëndrueshmëria e çmimeve të gazit me shumicë për shkak të frikës së një ndërprerjeje të papritur të furnizimit me gaz rus”.

Dhe dje, paralajmërimet e Gazprom gjithashtu shtynë çmimet e gazit. Gjigandi rus (i cili prej disa javësh ka reduktuar furnizimet në Evropë) ka njoftuar se çmimet evropiane të metanit mund të rriten sërish me 60%, duke kaluar 4 mijë dollarë për 1 mijë metër kub këtë dimër.

Kompania ka reduktuar furnizimet në Gjermani në vetëm 20% të kapacitetit të gazsjellësit Nord Stream 1 për shkak të “problemeve të mirëmbajtjes”. Por sipas Berlinit ky është një justifikim.

Thatësira

Por nuk janë vetëm tensionet mes BE-së dhe Rusisë për luftën në Ukrainë ato që rrisin çmimet e energjisë. Thatësira po kontribuon gjithashtu në krizë, me lumenjtë e thatë dhe lundrimin në rrezik.

Ky është rasti në Rhine, në Gjermani, ku anijet që transportojnë qymyr udhëtojnë me 60% të kapacitetit të tyre, duke rritur çmimin e karburantit dhe duke nxitur ndërmarrjet që të përdorin gaz.

Mungesa e ujit ndikon edhe në kapacitetin hidroelektrik. Në Itali, prodhimi i rreth 4 mijë e 500 impianteve ekzistuese, sipas të dhënave, ra me 40% në gjysmën e parë të 2022.

Franca prodhon më pak energji

Urgjenca e ujit ka goditur edhe industrinë bërthamore franceze. Deri kohët e fundit, Parisi kishte qenë në gjendje të përballonte shkurtimet e furnizimeve nga Rusia pa probleme të veçanta falë energjisë bërthamore, nga e cila merr pjesën më të madhe të energjisë elektrike që i nevojitet.

Megjithatë, me nxehtësinë, ujërat e lumenjve kanë arritur temperatura aq të larta sa nuk mund të përdoren për të ftohur reaktorët. Aktiviteti i termocentraleve është ulur në mënyrë drastike. Deri në atë pikë sa qeveria e Parisit duhej të vendoste për një heqje dorë urgjente në mënyrë që të mbante në punë pesë reaktorë.

Përveç urgjencës së ujit, është shtuar edhe mirëmbajtja në rreth 20 nga 60 termocentralet ekzistuese dhe kjo do të thotë se termocentrali francez bërthamor po prodhon shumë nën kapacitetin e tij.

Rënia e prodhimit të energjisë elektrike po ushtron presion në disa tregje evropiane të energjisë elektrike, duke favorizuar rritjen e çmimeve.

Në fakt, Franca është e detyruar t’u drejtohet vendeve fqinje për të plotësuar kërkesën e brendshme. Vendet që më parë mbështeteshin pikërisht në suficitin francez.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore