Lajme

Gazetari nga Kosova, Diamant Salihu, nominohet për çmimin ‘Wallenberg 2023’ në Suedi


Diamant Salihu

Gazetari i mirënjohur suedez me origjinë nga Kosova, Dimant Salihu, është nominuar për çmimin “Wallenberg 2023”.

Lajmi është bërë i ditur përmes një komunikate nga ambasada suedeze.

“Ky çmim ndahet nga Akademia Raoul Wallenberg. Raoul Wallenberg, ishte arkitekt, diplomat dhe humanitst suedez i cili shpëtoi mijëra hebrenj në Hungari gjatë Holokaustit dhe fazave të mëvonshme të Luftës së Dytë Botërore”, thuhet në komunikatë.

Tutje sqarohet se çmimi Wallenberg jepet për “individët, organizatat dhe komunitetet, guximi, vetëmohimi dhe suksesi i të cilëve kundër vështirësive të mëdha, personifikojnë vlerat për të cilat u shqua dhe luftoi Raoul Wallenberg.

Raoul Wallenberg, ishte arkitekt, diplomat dhe humanist suedez i cili shpëtoi mijëra hebrenj në Hungari gjatë Holokaustit dhe fazave të mëvonshme të Luftës së Dytë Botërore.

Përveç Salihut të nominuar për këtë çmim janë edhe kolumnisti në ‘DN’, podkaster, autor i dy librave dhe drejton projektin Black History Amat Levin, Dona Hariri – Juriste, pedagoge dhe autore, ofron këshilla ligjore falas në Husby.

Të nominuarit janë zgjedhur në bazë të qindra propozimeve të marra nga Akademia Raoul Wallenberg nga publiku.

Risi për këtë vit është se disa organizata të përzgjedhura janë lejuar të paraqesin propozime për kandidatë.

Ky çmim do të ndahet me 27 gusht 2023.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore