Sport

Gavi 10 muaj jashtë fushave, pritet të humbasë sezonin dhe Euro 2024


Gavi

Gavi thuhet se do të mungojë deri në dhjetë muaj dhe do të humbasë Euro 2024 pas operacionit për dëmtimin e tij në ACL.

Ylli i Barcelona-s ishte duke luajtur për Spanjën kundër Gjeorgjisë në kualifikueset kur u ngrit duke shtrënguar gjurin dhe më pas u largua nga fusha në lot.

Operacioni në gjurin e tij të djathtë ishte i suksesshëm, konfirmoi Barcelona të martën në mëngjes.

Megjithatë, mesfushori 19-vjeçar do të humbasë pjesën tjetër të sezonit dhe atë që do të ishte kampionati i tij i parë evropian, siç raportohet nga “ESPN”.

Gavi ka qenë i rëndësishëm për klubin dhe kombëtaren këtë sezon, duke humbur vetëm dy ndeshje për Barcelona-n për shkak të pezullimit.

“Është një moment shumë i vështirë për Gavi-n, Barcelona-n, kombëtaren dhe për mua, duket sikur e kemi humbur ndeshjen”, tha trajneri i Spanjës, Luis de la Fuente pas fitores së tyre 3-1 ndaj Gjeorgjisë, duke e quajtur atë fitorja më e hidhur në karrierën e tij.

Barça thuhet se ishte i indinjuar që Spanja luajti me të duke pasur parasysh se ata ishin kualifikuar tashmë për turneun e verës së ardhshme në Gjermani.

Edhe pse në linjë për një pagesë të mundshme prej 4-5 milionë euro nga FIFA si kompensim për dëmtimin e titullarit të ekipit të parë, klubi është i shqetësuar për atë që humbja e adoleshentit mund të bëjë për aftësinë e tyre për të konkurruar në të gjitha garat.

Gavi është paraqitur 111 herë për Barcelona-n në më pak se dy sezone e gjysmë si lojtar i ekipit të parë, duke nënvizuar shkallën e rëndësisë që ai ka në klub.

Vetëm Marc-Andre Ter Stegen dhe Ilkay Gundogan kishin grumbulluar më shumë kohë loje për gjigantët katalanas këtë sezon.

Sa i përket gjendjes së mesfushës së Barçës, Frenkie de Jong u rikthye në skuadër kundër Rayo Vallecano në fundjavë pas një dëmtimi në kavilje, ndërsa Pedri gjithashtu është rikthyer në skuadër në javët e fundit.

Kapiteni i klubit Sergi Roberto, i cili mund të luajë në qendër të mesfushës ose në mbrojtje në krahun e djathtë, është rikthyer në stërvitje por nuk pritet të nisë ndeshjen e tyre në Champions League kundër Porto-s.

Pavarësisht cilësisë së tyre, nuk mund të mohohet se humbja e Gavi-t është një goditje e madhe për perspektivat e tyre. Vitin e kaluar ai fitoi trofeun Kopa dhe çmimin Golden Boy, vlerësimet e fituara nga Jude Bellingham për vitin 2023, duke treguar ndikimin e tij në rritje të shpejtë në futbollin global.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore