Jetesë & Stil

Gabimet e shpeshta që njerëzit bëjnë gjatë marrëdhënieve intime


Njerëzit shpesh përsërisin disa gabime kur bëhet fjalë për seksualitetin. Sigurohuni që të mos bëni këto tri gabime, të cilat, sipas ekspertëve, janë më të zakonshmet.

Përqendrimi i tepërt në orgazmë

Sigurisht, orgazma është një pjesë e rëndësishme e seksit, por nëse fokusohemi shumë në kulmin, ndodhin dy gjëra: nuk mund të shijoni vetë procesin si dhe jeni nën presionin që duhet urgjentisht për të arritur kulmin, gjë që mund ta vështirësoj procesin e arritjes.

Seksi mund të jetë i mrekullueshëm edhe pa kulm. Është e rëndësishme të relaksoheni dhe të kënaqeni, dhe në të njëjtën kohë, natyrisht, të komunikoni me partnerin tuaj për dëshirat dhe nevojat tuaja.

Ju mendoni nëse mund të jetë më mirë

Shumë njerëz shpesh mendojnë se si do të ishte të bënit seks me dikë tjetër. A do të ishte më mirë?

Duke vepruar kështu, ndonjëherë njerëzit mendojnë të bëjnë seks me ish-partnerët e tyre dhe pyesin veten nëse kanë gabuar kur vendosën të ndahen.

Është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për të gjitha ndjenjat tuaja, merrni kohë për të menduar për atë që dëshironi.

Kjo do ta bëjë më të lehtë për ju që të vendosni se si të vazhdoni. Në të njëjtën kohë, është e rëndësishme të jeni realistë dhe të vetëdijshëm se seksualiteti dhe marrëdhëniet nuk janë ato që shihni nga jashtë tek të tjerët.

Besimi se seksi i mirë varet vetëm nga kimia

Edhe nëse keni shumë kimi me dikë, seksi mund të jetë i keq. Seksi i mirë mund të zhvillohet më vonë, kur partnerët tashmë e njohin mirë njëri-tjetrin dhe zbulojnë se çfarë i pëlqen tjetrit.

Gjithashtu, shumë njerëz dëshmojnë për seksualitet më të mirë kur tashmë kanë një marrëdhënie emocionale me partnerin e tyre.

Sigurisht, është e rëndësishme që të tërhiqeni nga ai person, por është gjithashtu e rëndësishme që të dy të punoni shumë dhe të jeni të gatshëm të komunikoni.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore