Film

Furiosa: A Mad Max Saga – Anya Taylor-Joy është e jashtëzakonshme, ndërsa ndjekja rifillon


“Fëmijëria ime! Mami im! Unë dua që ata të kthehen!” Me këtë ulërimë ankthi, Furiosa e re, e luajtur nga Anya Taylor-Joy, vendos tonin e tërbimit hakmarrës që përshkon pararendësin gjithëpërfshirës, spektakolar të George Miller-it, të rindezjes së tij Mad Max nga viti 2015.

Edhe një herë, janë kolona çmendurisht kolosale dhe të çuditshme – sekuenca veprimi që bashkojnë nocionin e “ndjekjes” dhe “luftës së dhunshme” në një seri garash delirante me shpejtësi të lartë midis motoçikletave, 18-rrotave dhe kamionëve të armatosur- që të gjithë sulmojnë dhe qëllojnë njëri-tjetrin ndërsa rendin me fanatizëm në të njëjtin drejtim.

Vetë automjetet janë ato që i bëjnë filmat Mad Max kaq shumë të çuditshëm. Shumë filma quhen “surrealë”, por këto shfaqje të çuditshme, ritualiste të automjeteve të gladiatorëve në zbrazëtinë e kuqërremtë-kafe, me të vërtetë duken si diçka nga Giorgio de Chirico ose Max Ernst.

Furiosa është historia e origjinës së të keqes magjepsëse, me një krah, nga filmi i parë. Rastësisht, nuk është parë një humbje krahu si kjo që kur mesani 11-vjeçar Blakeney u amputua në anije në titullin Master and Commander – dhe ai bëri pak më shumë bujë për këtë se Furiosa.

Sigurisht, është vendosur në shkretëtirën e madhe post-apokaliptike të Australisë, ku kryekomandantët e luftës në përbërjet e tyre të ndryshme sundojnë mbi rezervat e çmuara të ushqimit, ujit, municioneve dhe karburantit.

Furiosa, e luajtur në filmin e parë nga Charlize Theron, ishte me sa duket në shërbim të prijësit të urryer Immortan Joe; ajo ishte në krye të udhëheqjes së partive bastisëse kundër rivalëve dhe armiqve dhe e kishte fatin të ishte një rebele.

Tani vetja e saj më e re luhet nga Taylor-Joy (dhe si fëmijë nga Alyla Browne) si një e re e egër luftëtare-e mbijetuar, e cila në mënyrë efektive përmbush rolin e veprimit të luajtur fillimisht nga Mad Max.

Furiosa (dhe ky është me të vërtetë emri me të cilin ajo fillon, jo një pseudonim i dhënë më vonë) ishte një fëmijë që dikur ishte pjesë e një komuniteti të qetë shpirtrash në një oaz të errët, por mjaft pjellor, një vend progresiv, paqësor, i cili fjalë për fjalë kishte turbina me erë. Ajo rrëmbehet dhe përfundon e skllavëruar nga Doktor Dementus, një horr çuditërisht gazmor i luajtur nga Chris Hemsworth me flokë të gjatë dhe një hundë protetike të dyshimtë.

Furiosa do të kalojë në duart e Immortan Joe (tani luajtur nga Lachy Hulme) në shërbim të të cilit ajo do të ndihmojë shoferin e platformës, Pretorian Jack, të luajtur nga Tom Burke. Ajo duket se ka një lidhje romantike krejtësisht platonike me Jack, por bota e Mad Max është interesante pa seks dhe asnjë mashkull, sado brutal, nuk do të guxojë të bëjë një lëvizje ndaj Furiosa-s. Por gjithçka po çon në përballjen e saj përfundimtare me Dementusin e tmerrshëm.

Hemsworth i afrohet shumë filmit, por Miller e mban të mbyllur humorin, pasi ajo lloj përkuljeje komike ndonjëherë mund t’i prishë të gjitha. Hemsworth është vërtet shumë argëtues kur Dementus insiston të shijojë lotët e shkretë të Furiosa-s, sepse ai ka dëgjuar se lotët e trishtimit kanë një shije të ndryshme nga lotët e gëzimit.

Duke i rrahur në gjuhë, ai mendon: “Trishtimi është më pikant – i shijshëm!” Ai e shqipton atë: “Pee-kwant” që disi e bën atë shumë më keq. Ai gjithashtu, në mendjemadhësinë e tij, këmbëngul të lëvizë një falangë motoçikletash si një lloj karro.

Në një farë kuptimi, Dementus është një personazh i krijuar artificialisht për t’i dhënë Furiosas dikë për t’u përballur, një kryekomandant i ndryshëm nga Immortan Joe. Por Taylor-Joy dhe Hemsworth janë një çift i mrekullueshëm dhe Taylor-Joy është një heroinë aksioni jashtëzakonisht bindëse. Ajo e shet këtë vazhdim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore