Sport

Fundi i një epoke: Bayern Munich dhe njëmbëdhjetë vitet e tyre të lavdisë


Bayer Leverkusen sapo i ka dhënë fund epokës më të gjatë dhe më prestigjioze të dominimit në historinë e çdo lige të lartë evropiane. Ata janë kampionët e rinj të Bundesliga-s, pasi kemi parë plot njëmbëdhjetë vjet lavdi bavareze.

Bayern Munich ka dominuar Bundesliga-n midis viteve 2012 dhe 2023. Në këtë epokë të paprecedentë lavdie, bavarezët kanë dhënë sigurisht një shembull të punës profesionale, përkushtimit dhe punës së përsosur ekipore.

Si filloi gjithçka dhe pse përfundoi? Këtu janë disa nga momentet më të rëndësishme në historinë e Bayern-it dhe Bundesliga-s.

Sezoni 2012-13 në Bundesliga

Viti 2012 ishte një vit për t’u harruar për të gjithë tifozët e Bayern Munich-ut: i dyti në Bundesliga pas Dortmund-it, një humbje në finalen e DFB-Pokal kundër Dortmund-it dhe në krye të të gjithave nga një humbje në finalen e Champions League kundër Chelsea-t.

Shumë parashikuan që bavarezët po shkonin në një rrugë të errët, pasi të gjitha këto humbje ndikuan në gjendjen mendore të lojtarëve. Të gjithë nuk e dinin se ky vit ishte fillimi i epokës më të madhe të të gjitha kohërave të Gjermanisë dhe veçanërisht të Bayern-it.

Më 6 prill 2013 Bayern siguroi vendin e parë në Bundesliga me një rekord të jashtëzakonshëm: asnjë klub nuk e ka fituar ndonjëherë kompeticionin kaq herët.

Legjenda e klubit Bastian Schweinsteiger ndihmoi Bayern-in të fitojë 1-0 kundër Eintracht Frankfurt. Bayern do të vazhdonte të fitonte titullin duke qenë 25 pikë përpara vendit të dytë Dortmund-it, një tjetër rekord i ri.

Por Bayern-i nuk u ndal me kaq. Fitoret në finalen e DFB-së kundër Stuttgart-it dhe në Champions League kundër Dortmund-it i bënë ata klubin e parë gjerman që arriti tripletën, dhe në krye të të gjithëve ata sapo nënshkruan ndoshta me trajnerin më të mirë në botë, Pep Guardiola…

Sezoni 2013-14 në Bundesliga

“Thiago ose asgjë”, ishte një nga fjalitë më të famshme të kohës së Guardiola-s te Bayern. Guardiola donte që talenti i shquar i atëhershëm të bëhej një nga fytyrat e Bayern Munich gjatë viteve të ardhshme.

Bayern-i dëshmoi edhe një herë se ka gjithmonë vend për përmirësim. Në këtë sezon, “der Rekordmeister” fitoi titullin e Bundesliga-s më 25 mars pas një fitoreje 3-1 kundër Hertha BSC Berlin.

Pep Guardiola ngre trofeun e DFB Pokal

Ju mund të shihnit dorën e Guardiola-s në stilin e lojës. Bayern kurrë nuk dukej më dominues me topin. Nënshkrimet si Thiago Alcantara nga Barcelona do të shtoheshin në thelbin e skuadrës së Bayern-it për vitet në vijim, siç e kishte parashikuar Guardiola.

Një transferim me të cilin u befasuan shumë njerëz ishte Xabi Alonso nga Real Madrid. Alonso do të vazhdonte jo vetëm që të ndihmonte Bayern-in të shkruante historinë, por do të ishte ai që do t’i jepte fund dominimit të bavarezëve në Bundesliga.

Sezoni 2014-15 në Bundesliga

Në një sezon, në të cilin një skuadër e Wolfsburg-ut duke përfshirë Kevin de Bruyne ishte konkurrenti më i madh i Bayern-it, bavarezët ishin në gjendje të vazhdonin serinë e titullit dhe siguruan “die Meisterschale” në ditën e 30-të të kampionatit me një fitore 1-0 kundër Hertha BSC.

Ishte sezoni i parë i Robert Lewandowski-t në “Allianz Arena”, por interesant është që ai përfundoi vetëm i dyti në garën e këpucës së artë, pas ikonës së Frankfurt-it Alex Meier me “vetëm” 19 gola.

Por, siç e dimë të gjithë deri tani, ky ishte vetëm fillimi i sulmuesit më të suksesshëm të Bayern-it të kohës moderne.

Në fund të sezonit, një legjendë e klubit si Bastian Schweinsteiger u largua dhe iu bashkua Manchester United në Angli.

Sezoni 2015-16 në Bundesliga

Edhe pse ishin dhjetë pikë përpara në fund të sezonit, Bayern-i arriti të fitonte Bundesliga-n vetëm në ndeshjen e 33-të pas një fitoreje 2-1 kundër ekipit të sapopromovuar Ingolstadt.

Ishte një fitore speciale për titull. Për herë të parë në historinë e Bundesliga-s, një skuadër ishte në gjendje të fitonte ligën katër herë radhazi.

Lewandowski sigurisht që ndihmoi me 30 golat e tij.

Në vitin 2016, Guardiola u largua nga Bayern-i për te Manchester City duke lënë gjurmë në klubin gjerman. Në të hyri legjendari, Carlo Ancelotti.

Sezoni 2016-17 në Bundesliga

Sezoni i parë i Ancelotti-t te Bayern nuk shkoi aq i suksesshëm sa shumë menduan, por Bayern ende fitoi titullin e Bundesliga-s në ndeshjen e 31-të me një fitore 6-0 kundër Wolfsburg-ut.

Kanë kaluar katër vjet që kur Bayern konkurroi në një finale të Champions League dhe ky fakt filloi të shqetësonte drejtuesit e klubit. Titulli i ligës thuajse pritej në këtë pikë, fokusi u zhvendos në Champions League.

Në këtë sezon Lewandowski shënoi 30 gola të tjerë në ligë, por ai nuk përfundoi si golashënuesi më i mirë, sepse Pierre-Emerick Aubameyang i BVB ishte një gol përpara në fund.

Në fund të sezonit kapiteni i klubit Philipp Lahm u tërhoq në moshën 33 vjeçare së bashku me maestron e mesfushës Xabi Alonso.

Sezoni 2017-18 në Bundesliga

Në këtë sezon Bayern-i më në fund filloi të plasaritet, ose kështu menduan të gjithë. Trajneri legjendar Ancelotti u shkarkua vetëm dy muaj në sezonin e ri pas humbjes 3-0 në Champions League kundër Paris Saint-Germain.

Askush tjetër përveç ikonës Jupp Heynckes e mori edhe një herë drejtimin dhe arriti t’i kthejë gjërat tërësisht për bavarezët.

Bayern-i dukej po aq dominuese si kurrë më parë, duke fituar ligën në ndeshjen e 29-të pas një fitoreje 4-1 kundër Augsburg. Titulli i gjashtë i ligës radhazi.

Meqenëse Heynckes donte vetëm të përfundonte sezonin dhe u tërhoq më pas, bosët e klubit duhej të merrnin një vendim tjetër drejtues dhe ata shkuan për një ish-lojtar si Niko Kovac, i cili fitoi DFB-Pokal me Frankfurt-in në një finale kundër klubit të tij të ri.

Sezoni 2018-19 në Bundesliga

Edhe një herë një sezon i veçantë për të gjithë tifozët e Bayern-it. Ishte i fundit me dyshen e tyre legjendare Arjen Robben dhe Franck Ribery.

Në një mënyrë emocionuese Bayern fitoi titullin e Bundesliga-s në ndeshjen e fundit (34), pas një fitoreje 5:1 kundër Mainz dhe të dy Robben dhe Ribery arritën të shënojnë.

Por Bayern dukej më i mposhtur se në vitet e mëparshme. A ishte ky fundi i këtij brezi të artë bavarez?

Sezoni 2019-20 në Bundesliga

Dukej sikur epokës së dominimit të Bayern-it në ligë po i vinte fundi. Niko Kovac u shkarkua pas javës së dhjetë të kampionatit dhe si për ironi pasi u mund 5-1 nga ish-klubi Frankfurt-i.

Hansi Flick u njoftua si menaxheri “kujdestar” deri në pushimet dimërore.

Pas rezultateve të mira që në fillim (duke përfshirë një fitore 4-0 kundër pretendentëve për titull Dortmund), Flick-ut iu dha puna deri në verë. Por ajo që pasoi ndryshoi historinë e sportit përgjithmonë.

2020 ishte viti në të cilin filloi pandemia e COVID. Çdo ligë duhej të vendoste se si të vazhdonte dhe pas një pushimi fillestar prej disa javësh, Bundesliga vazhdoi.

Në ndeshjen e 32-të, Bayern fitoi një tjetër titull të ligës, duke mposhtur Werder Bremen 1-0.

Asnjë tifoz nuk u lejua në stadium për të festuar me ekipin, prandaj Bayern-i mori pseudonimin “Geister-Meister” ose “kampion fantazmë”.

Hansi Flick fiton 7 trofe me Bayern Munich

Ky sezon krejtësisht i veçantë u kurorëzua nga Bayern-i duke fituar tripletën në mënyrë spektakolare, shtatë vjet pas triumfit të tyre të fundit në Champions League. Kjo do të ishte hera e fundit që Bayern-i do të hynte në finale së paku deri në vitin 2024, që ende nuk i dihet.

Sezoni 2020-21 në Bundesliga

Në këtë sezon Bayern iu rikthye dominimit të ligës. Ata mundën të fitonin titullin në ditën e 32-të të ndeshjes, pasi mundën 6-0 Gladbach-un.

Ishte një sezon historik për një lojtar individual: Robert Lewandowski. 41 golat e tij në ligë thyen rekordin e të gjitha kohërave prej 40 nga Gerd Muller. Askush nuk iu afrua kurrë këtyre shifrave.

Një ekip i Borussia Dortmund, përfshirë Erling Haaland, e shtyu Bayern-in të arrijë formën e tij më të mirë në vite.

Doli të ishte sezoni i fundit i Hansi Flick te Bayern dhe Julian Nagelsmann u njoftua jo vetëm si pasardhësi i Flick, por për të filluar një epokë të re në Mynih.

Sezoni 2021-22 në Bundesliga

Në sezonin e parë të Nagelsmann-it, Bayern siguroi titullin e ligës në ndeshjen e 31-të, pasi mundi rivalin për një kohë të gjatë Dortmund-in 3-1. Kjo do të thoshte se Bayern ishte kampion për të dhjetën herë radhazi.

Me largimin e shumë lojtarëve, përfshirë Robert Lewandowski te Barcelona, dukej sikur Bayern po përgatitej të fillonte një epokë të re dominimi. Por doli të ishte fillimi i fundit.

Sezoni 2022-23 në Bundesliga

Bayern e filloi mirë sezonin, duke vendosur një rekord të ri në fazat e grupeve të Champions League. Por në mars të 2023 gjithçka ndryshoi edhe një herë.

Drejtuesit e klubit Kahn, Salihamidzic dhe Hainer vendosën të shkarkojnë Nagelsmann-in, duke thënë: “Tripleta duket në rrezik dhe forma jonë e fundit nuk na bindi të vazhdojmë”.

Bayern prezantoi menjëherë pasardhësin e Nagelsmann, ish-trajnerin e BVB, Thomas Tuchel.

Ai e udhëhoqi Bayern-in drejt përfundimit më të afërt të sezonit në njëmbëdhjetë vitet e fundit, duke fituar titullin e Bundesliga-s pas një triumfi 2-1 kundër Koln-it në ndeshjen e 34-të, dhe Bayern fitoi ligën vetëm sepse vetë Dortmund-i barazoi kundër Mainz (2-2).

Sezoni 2023-24 në Bundesliga

Siç u përmend më herët në këtë artikull, ky sezon do të ishte i gjithi për Xabi Alonso-n. Por jo sepse ai do ta ndihmonte Bayern-in për një titull tjetër. Që nga koha e tij e lojës në Mynih, spanjolli filloi karrierën e tij si trajner, dhe ai përfundimisht mori një punë në Bundesliga te Bayer Leverkusen.

Ka qenë një sezon i vështirë për Bayern-in, një sezon që do të mbahet mend më shumë për telashet dhe zhurmat jashtë fushës, sesa për futbollin aktual në fushë.

Thomas Tuchel nuk ishte në gjendje të sillte kurrë vazhdimësi në skuadrën e tij. Ata do të kalonin nga favoritët, tek të dobëtit në luftën për vendin e dytë.

Bayer Leverkusen feston titullin e parë historik në Bundesliga

Humbjet ndaj Leverkusen-it të Alonso-s dhe Dortmund-it sollën largimin e Tuchel nga Bayern Munich. Ky vendim u bë pasi Bayern humbi tre ndeshje radhazi.

Më 21 shkurt 2024, Bayern konfirmoi shkarkimin e trajnerit Tuchel, por vetëm për fundin e sezonit. Tuchel do të qëndronte si trajner i Bayern-it deri më 30 qershor 2024, një vendim i vështirë për t’u kuptuar për shumë njerëz.

Asnjë trajner nuk ka pasur jetëgjatësi në “Allianz Arena” që kur Guardiola ishte në gjendje të qëndronte tre vjet te Bayern-i.

Më 14 prill (ndeshja 29) u zyrtarizua diçka tjetër: fundi i serisë së titullit të Bayern-it në Bundesliga.

Bayern ishte në gjendje të bëhej kampion për njëmbëdhjetë vjet rresht, por pas një fitoreje 5-0 kundër Werder Bremen-it, skuadra e Leverkusen-it e Xabi Alonso-s siguroi titullin për herë të parë në historinë e tyre të klubit.

Meqenëse Alonso është një ish-lojtar i Bayern-it dhe padyshim një trajner emocionues, Bayern u përpoq të siguronte shërbimet e tij për sezonin e ardhshëm, por ata u mohuan dhe spanjolli zgjodhi qëndimin edhe për një vit në “BayArena”.

Sipas raportimeve të ndryshme, Julian Nagelsmann ishte zgjedhja e dytë pas Alonso-s, por edhe ai përfundoi duke rinovuar kontratën me Kombëtaren e Gjermanisë deri pas Kupës së Botës 2026.

Tani bavarezët po kërkojnë një tjetër timonier, që ndoshta nuk do i refuzojë, ndërsa enigmat shtohen.

A do ta ndihmojë ai Bayern-in të kthehet në rrugët e tyre fituese? A do të jetë ndonjëherë një epokë aq dominuese sa kjo periudhë njëmbëdhjetëvjeçare nga bavarezët? A mund të bëhet Leverkusen një Bayern Munich i ri? Le të shohim se çfarë na pret.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore