Kosova

FSK pjesë e ushtrimeve ndërkombëtare “Efes 2024”


Ilustrim

Forca e Sigurisë së Kosovës, gjegjësisht Kontingjenti nga Regjimenti i tretë i Këmbësorisë, është pjesëmarrës në ushtrimin ndërkombëtar “Efes 2024” që po organizohet në Turqi.

Nëpërmjet një komunikate për media, FSK, njofton se ushtrimi në fjalë ka për qëllim prezantimin e aftësive dhe kapaciteteve të forcave pjesëmarrëse të shteteve të ndryshme të koordinuara dhe harmonizuara për misione të përbashkëta paqësore dhe ndërveprueshmërinë në mes tyre.

Ndryshe FSK javë më parë kishte njoftuar se në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes (KDS), është përmbyllur “Kursi Bazë për Snajper”, në të cilin u certifikuan snajperistët.

Në një postim në rrjetin social Facebook, FSK-ja bëri të ditur se ata do t’i shtohen njësive të saj.

“Kursantët u trajnuan dhe u testuan në distanca dhe kalibre të ndryshme të qitjeve”, thuhet në këtë komunikatë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore