Sport

FSHF: Dinastia ‘Duka’ mes forcimit dhe rënies


I panjohur në fillimet e veta, por më i njohuri në rolet drejtuese përgjatë gjithë historisë së futbollit shqiptar, Armand Duka, presidenti aktual i Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF) është në krye të këtij posti që nga viti 2002.

Dy dekada, të cilat e kanë bërë atë një njohës shumë të mirë të këtij sporti.

Një figurë shpeshherë e kontestuar, nga ish-futbollist dhe legjenda të sportit, president klubesh, futbollist aktual e shumë të tjerë, por Duka ia ka dalë të jetë në krye të futbollit shqiptar për plot 20 vite.

Edhe pas pesë mandatesh, Duka nuk heq dorë nga futbolli.

59-vjeçari po kërkon mandatin e gjashtë radhazi në krye të qeverisë së futbollit shqiptar.

Ditët e fundit, Bashkia e Tiranës ka përgatitur një dosje voluminoze për të gjitha shkeljet e Dukës në krye të FSHF-së dhe ka kërkuar hetim kombëtar dhe ndërkombëtar për të.

Akuzat dhe kundërakuzat mes FSHF-së dhe Bashkisë së Tiranës kanë qenë të shumta dhe të shpeshta.

Ndërkohë, zgjedhjet për kreun e ri të qeverisë së futbollit në Shqipëri do të mbahen më 2 mars 2022.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore