Bota

Franca heziton vaksinimin me AstraZenenca tek personat mbi 65 vjeç


Ndërsa Franca, Gjermania dhe Italia kanë ndryshuar teknikë dhe po pёrdorin vaksinën AstraZeneca tek mosha mbi 65 vjeç, disa njerëz në Francë ende nuk i besojnë asaj, sipas Reuters.

Sipas të dhënave më të fundit të vëna në dispozicion nga Ministria Franceze e Shëndetësisë, Franca po përdorte 24% të dozave të saj AstraZeneca, krahasuar me 82% tё Pfizer/BioNTech dhe 37% për Moderna.

Kjo është pjesërisht për shkak të pengesave logjistike, por gjithashtu sepse disa francezë nuk i besojnë AstraZeneca-ёs. Pavarësisht studimeve të shumta shkencore që tregojnë se është e sigurt dhe efektive.

Disa nga ata që e morёn vaksinën ishin të shqetësuar për efektet anësore. Kishte skepticitet pёr efektivitetin kundër varianteve të reja të Covid 19, si dhe funksionalitetin e saj tek tё moshuarit.

Rregullatorët evropianë rekomanduan që ajo të mos përdoret për njerëzit mbi 65 vjeç, duke përmendur mungesën e të dhënave. Presidenti francez Emmanuel Macron tha se vaksina ishte “disi efektive”. Rregullatori francez i’u bëri thirrje spitaleve që të ndalojnё inokulimet e stafit të tyre. Një numër i punëtorëve të vijës së frontit, u sëmurën nga efektet anësore të saj.

Një zyrtar i ministrisë së shëndetësisë dhe dy mjekë thanë se marrja po përshpejtohej ndërsa logjistika përmirësohej. Njerëzit po ashtu po mësoheshin me dozat e AstraZeneca-ёs.

Rregullatorët evropianë kanë arritur në përfundimin, se efektet anësore të shkaktuara nga vaksina AstraZenaca nuk janë një arsye për të dyshuar në sigurinë e saj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore