Sport

Foden është lojtari më i mirë në Premier League, thotë Guardiola


Phil Foden është lojtari më i mirë në Premier League në formën aktuale dhe do të bëhet një legjendë e Manchester Cityt, tha trajneri Pep Guardiola pasi zëvendësimi i tij në pjesën e dytë frymëzoi një fitore vendimtare 3-1 kundër Manchester United të dielën.

City ishte krejtësisht dominues, por gjithsesi po mundej, pas një inkursioni spektakolar në minutën e tetë nga Marcus Rashford, kur sulmuesi Foden doli në qendër në pjesën e dytë.

Djaloshi 23-vjeçar vendas goditi një gjuajtje të shkëlqyer me këmbën e majtë në pjesën e sipërme të rrjetës në minutën e 56-të dhe më pas mundi Andre Onana me një përfundim të saktë pas 80 minutash.

Goli i 18-të i Erling Haaland në ligë për sezonin i mbylli gjërat në kohën e fundit — goli i tij i gjashtë i javës — por asgjë nuk mund t’i rrëmbejë vëmendjen Fodenit i cili tani ka 11 gola në ligë këtë sezon, duke barazuar rekordin e tij.

“Është sasia e lojërave që ai luan. Ai ishte gjithmonë një lojtar i talentuar, por tani ai është më i pjekur dhe e kupton më shumë lojën, veçanërisht në mbrojtje,” tha Guardiola për BBC.

“Ai mund të luajë në mes, djathtas, të krijojë momente dhe të presë brenda, të luajë në të majtë, të shënojë nga e majta. Çfarë mund të them? Ai është lojtari më i mirë në Premier League tani për sasinë e gjërave që bën. E pabesueshme”.

Cilësia dhe niveli i qëndrueshmërisë së Foden po e bëjnë atë të papranueshëm edhe në një skuadër të mbushur me lojtarë të klasit botëror. Forma e tij aktuale gjithashtu e bën të paimagjinueshme që ai nuk mund të akomodohet në skuadrën angleze të Gareth Southgate.

“Ne nuk negociojmë për këtë,” tha Guardiola kur u pyet për disiplinën mbrojtëse të Foden. “Djali që nuk e bën këtë nuk qëndron në ekip. Ai e do futbollin, ai jeton për futbollin. Ai është një gëzim dhe etika e tij e punës është e pabesueshme.”

Guardiola nuk ishte më pak i zhurmshëm në lëvdatat e tij për Foden kur fliste për Sky Sports.

“Ai do të jetë tashmë një lojtar legjendar sepse në një moshë të shkurtër, ndeshjet e luajtura, minutat, golat e shënuar, titujt e fituar dhe ai është nga shtëpia dhe prandaj lidhja me tifozët është e pabesueshme”, tha Guardiola.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore