Lajme

FMN-ja u bën thirrje bankave qendrore evropiane të “vrasin bishën” e inflacionit


Bankat qendrore evropiane duhet të “vrasin bishën” e inflacionit, pa u tunduar të bëjnë “pauzë” në rritjen e normave të interesit, tha të premten drejtori i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) për Evropën.

“Duhet të shkojmë dhe ta vrasim këtë bishë. Nëse potencialisht filloni të merrni një pushim, të organizoni një festë para kohe, historia është plot me shembuj ku ju duhet një përpjekje e dytë për të frenuar inflacionin dhe ju i bëni dëm ekonomisë për herë të dytë”, u lut Alfred Kammer, gjatë një konference për shtyp mbi ekonominë evropiane e organizuar në Stokholm.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia franceze “AFP”.

Për të kontrolluar një valë globale inflacioniste, por veçanërisht të fortë në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë, bankat qendrore perëndimore kanë rritur ndjeshëm normat e interesit që nga viti i kaluar.

Kjo, duke shkaktuar një ngadalësim të ekonomisë globale dhe shqetësime për sektorin bankar.

Në një kohë kur inflacioni po ngadalësohet në të dyja anët e Atlantikut, FMN-ja kërkon, megjithatë, përpjekjet e vazhdueshme për të frenuar rritjen e çmimeve si prioritet.

Për Bankën Qendrore Evropiane (BQE), e cila tashmë ka rritur normat e saj të interesit në nivelin më të lartë që nga tetori 2008, brenda një intervali prej 3 për qind deri në 3.75 për qind, kjo duhet të përkthehet në “më shumë” rritje të normës për “më gjatë”, tha Alfred Kammer.

Kjo politikë shtrënguese monetare e BQE-së duhet të zgjasë “deri në mesin e vitit 2024, në mënyrë që të kthejë inflacionin në objektivin e tij diku në vitin 2025”, sipas ekonomistit gjerman.

Për FMN-në, nevoja për të ngadalësuar inflacionin ka përparësi ndaj shqetësimeve në lidhje me sistemin bankar dhe financiar, i cili beson se mund të përballojë tendosjet.

“Dhe nuk ka asnjë debat për këtë”, tha Alfred Kammer. “Ne besojmë se sistemi bankar duhet të jetë në gjendje të përballojë stresin që vjen nga kjo anë”.

Pavarësisht shqetësimeve të shkaktuara nga dështimet e fundit të bankës amerikane SVB apo gjigantit zviceran Crédit Suisse, “në Evropë kemi një sistem bankar të shëndetshëm, të mirëkapitalizuar, shumë të rregulluar dhe të monitoruar mirë”, justifikoi kreu i FMN-së.

Përveç përpjekjeve të bankave qendrore, Fondi u bën thirrje gjithashtu vendeve evropiane të reduktojnë deficitet e tyre buxhetore dhe masën e masave të tyre për mbështetjen e inflacionit për të shoqëruar lëvizjen.

I pyetur për rreziqet ndaj rritjes, Alfred Kammer nënvizoi se papunësia mbeti e ulët në Evropë dhe se ekonomia evropiane “ishte me kapacitet të plotë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore