Shqipëria

Fluturime direkte Tiranë-Zagreb deri në tetor


Croatia Airlines, kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance, ka kryer këtë javë fluturimin e saj të parë në linjën e sapo prezantuar Zagreb-Tiranë.

Për të shënuar fluturimin inaugurues nga Zagrebi në Tiranë, në aeroportin e Tiranës u mbajt një ceremoni mirëseardhjeje për të përshëndetur pasagjerët e parë që mbërritën në Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë, me një avion Airbus 319 nga Zagrebi.

Croatia Airlines do të lidhë Zagrebin dhe Tiranën drejtpërdrejt deri në mes të tetorit të këtij viti dy herë në javë, të premten dhe të dielën.

Zgjerimi i hartës së destinacioneve dhe larmia e linjave ajrore janë zhvillime të jashtëzakonshme për pasagjerët që fluturojnë nga ky aeroport, duke shmangur kështu ndalesat tranzit në vende të tjera.

TIA ka bërë me dije se ka nënshkruar një sërë marrëveshjesh të reja me disa linja ajrore që më parë nuk operonin në Shqipëri si edhe ka shtuar listën e vendeve me linjat ekzistuese.

Nisja e fluturimeve në destinacionet e reja pritet të rrisë edhe më shumë numrin e pasagjerëve që vazhdon të kapë shifra rekord edhe për muajt e parë të vitit 2024.

Mbi 100 destinacioneve aktuale dhe 40 linja ajrore (24 linja të skeduluara dhe 16 linja çarter turistik), i shtohen edhe qytete që më parë nuk mund të udhëtohej pa tranzit.

Tashmë, kushdo mund të planifikojë një udhëtim drejt e në Abu Dhabi, të kalojë pushimet e verës në Rhodos, të vizitojë qytetin e magjishëm të Amsterdamit, të shkojë në Riga për një eksplorim të veçantë të vendeve baltike apo të mrekullohet nga perfeksioni i qyteteve të veriut të Evropës si Oslo, Kopenhagen dhe Stockholm ose të ketë një aventurë në shkretëtirën arabe të Kuvajtit.

Në Valencia mund të keni pasur gjithmonë dëshirë të provoni paejan shoqëruar nga një Agua de Valencia dhe të vizitoni qytetin e shkencës dhe natyrës projektuar nga Kalatrava.

Ndërsa për ata që dëshirojnë komoditetin, mund të zgjidhni një prej resorteve të Antalias apo Izmirit.

Ky rrjet i zgjeruar e vendos Tiranën në një pozicion qendror që i shërben jo vetëm udhëtarëve lokalë por edhe atyre të vendeve fqinje.

Vetëm përgjatë muajve të parë të këtij viti, në TIA numërohen mbi 20 mijë pasagjerë nga Mali i Zi, mbi 42 mijë nga Kosova dhe më shumë se 10 mijë nga Maqedonia e Veriut.

Kjo tregon që larmia e destinacioneve në TIA është tërheqëse edhe për udhëtarët e vendeve fqinje.

Nën drejtimin e Kastrati Group, aksionerit të vetëm të Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës dhe bashkëpunimit me Autoritetin e Aviacionit Civil, po punohet intensivisht për të akomoduar kërkesat në rritje të udhëtarëve dhe njëkohësisht për të shtuar përherë e më shumë gamën e destinacioneve.

Air Baltic shton qytetin e Rigës si destinacion në periudhën maj – tetor.

WizzAir shton Valencian dhe Leipzig në listën e destinacioneve të këtij viti. Sun Express do të ketë linjë direkte me Izmirin për sezonin qershor – tetor. Transavia ka nisur lidhjen direkte me Amsterdamin.

RyanAir do të shtojë Marsejën, Kalabrinë, Birmingamin dhe Bristolin, nga Tirana.

Aegean do të lidhë Tiranën me ishullin e Rhodos dhe Heraklion përgjatë muajve qershor – tetor. NorWegian çel destinacionet drejt Kopenhagen dhe Oslo, gjatë muajve maj – tetor.

Antalia do të jetë e aksesueshme nga Tirana që prej qershorit, me Pegasus.

Si edhe Stutgarti me Eurowings duke nisur nga marsi e në vazhdim.

Rrjeti i zgjeruar i TIA ofron variacion destinacionesh, duke siguruar që pasagjerët të mund të arrijnë në vendet e dëshiruara në mbarë botën, të gjitha me çmime konkurruese.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore