Pajisje

Flipper Zero mund të sulmojë telefonin tuaj


Një pajisje e njohur si “Flipper Zero” po bëhet një shqetësim i madh për përdoruesit e pajisjeve iPhone dhe Android.

Kjo pajisje është një gërshetues i vogël USB-si i dizajnuar për “hacking” dhe shumë funksione të tjera. Flipper Zero është prezantuar si një pajisje “multifunksionale”, dhe ndër veprimet më të këqija që mund të kryejë është ndryshimin e kanaleve televizive në vende publike, klonimin e çelësave të hotelit, dhe hapjen e dyerve automatike të garazhit.

Kështu, Flipper Zero është bërë një mjet i fuqishëm për të manipuluar pajisjet iPhone dhe Android. Përdorimi i tij është aq i sofistikuar saqë disa përdorues kanë hasur në situata ku pajisjet e tyre “çmenden”.

Një ekspert i teknologjisë, Jeroen van der Ham, ka theksuar se kjo sjellje mund të bëjë telefonin tuaj praktikisht të pakontrollueshëm.

Për t’i përballuar këto shqetësime, disa sugjerime janë ofruar. Njëra prej tyre është fikja e Bluetooth-it, që Flipper Zero përdor për të lidhur pajisjen.

Për Android-ët që janë objektiv sulmesh, mund të gjeni edhe opsionin “Ndarja në afërsi” dhe më pas ta çaktivizoni.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore