Lajme

Fitimi rekord i Exxon ishte ‘i egër’, sipas Shtëpisë së Bardhë


Gjigandi i naftës ExxonMobil korri një fitim rekord prej 55.7 miliardë dollarësh vitin e kaluar pasi çmimet e naftës u rritën pas pushtimit rus të Ukrainës.

Totali ishte më shumë se dyfishi i shifrës së vitit 2021 dhe ka të ngjarë të rinovojë presionin mbi industrinë pasi disa vende, përfshirë Britaninë e Madhe, vendosën taksa të veçanta mbi fitimet vitin e kaluar.

Exxon ka kritikuar masa të tilla si kundërproduktive.

Muajin e kaluar, paditi Bashkimin Evropian lidhur me taksën e re për të ardhurat e papritura.

Exxon gjithashtu është shprehur kundër propozimeve të ngjashme në SHBA, ku presidenti Joe Biden ka kërkuar të përqendrojë fajin për kostot e larta të karburantit të motorit të vitit të kaluar tek kompanitë që dështojnë të shpenzojnë fitimet e tyre për të rritur furnizimin.

Një deklaratë e Shtëpisë së Bardhë të martën tha se “raportet e fundit të të ardhurave e bëjnë të qartë se kompanitë e naftës kanë gjithçka që u nevojitet, duke përfshirë fitime rekord dhe mijëra leje të papërdorura, por të miratuara, për të rritur prodhimin, por në vend të kësaj ata po zgjedhin t’i lërojnë ato fitime për të mbushur xhepat e drejtuesve dhe aksionerëve”.

Në një intervistë me transmetuesin “CNBC”, shefi i Exxon, Darren Woods tha se Shtëpia e Bardhë duhet “t’i sqarojë faktet e saj”, duke vënë në dukje se firma kishte vazhduar të shpenzonte para për projektet e naftës dhe gazit, pavarësisht presionit nga investitorët dhe të tjerët për të zhvendosur investimet në energjinë e rinovueshme. .

Ai u tha investitorëve të martën se fitimet ishin një justifikim i strategjisë së firmës.

“Sigurisht, rezultatet tona përfituan qartë nga një treg i favorshëm, por, për të përfituar plotësisht nga tregu i pamjaftueshëm, puna jonë filloi vite më parë”, tha Woods në një telefonatë konferencë me investitorët.

Aksionet e Exxon u ulën ndjeshëm në vitin 2020, kur kërkesa për naftë ra, duke bërë që firma të raportojë humbjen e saj të parë në dekada.

Por çmimi i aksioneve është rritur që nga viti 2021, veçanërisht pasi çmimet e naftës u rritën kur lufta në Ukrainë ndërpreu furnizimin me energji vitin e kaluar.

Firma tha se kishte punuar shumë për të ulur kostot dhe fitimet do të ishin edhe më të larta pa taksat e papritura në Evropë.

Kompania tha se mori një goditje prej 1.3 miliardë dollarësh në muajt e fundit të 2022, kryesisht nga taksat shtesë evropiane.

Ajo gjithashtu raportoi një tarifë prej 3.4 miliardë dollarësh për vitin që rrjedh nga shpronësimi i investimeve të saj në Rusi.

Exxon theksoi se rriti investimet me rreth 38% vitin e kaluar. Në disa zona kyçe, si Guajana dhe Pellgu Permian, prodhimi u rrit me më shumë se 30%, duke kompensuar prodhimin e humbur për shkak të shitjeve dhe ndryshimit në Rusi, tha kompania.

Prodhimi i përgjithshëm i naftës u rrit me rreth 3% në vitin 2022, në 2 mijë e 354 mijë fuçi në ditë nga 2 mijë e 289 mijë fuçi në ditë në 2021.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore