Sport

Firmino do të rinovojë me Liverpool-in, e konfirmon menaxheri i tij


Liverpool do të marrë një vendim të rëndësishëm për zgjatjen e kontratës së Roberto Firmino-s me, sipas gazetarit të Sky Sport në Gjermani, Florian Plettenberg.

Marrëveshja ekzistuese e Firmino-s në “Anfield” skadon këtë verë dhe të dyja palët kanë qenë në bisedime për rinovimin e saj.

Braziliani është raportuar më parë se është i interesuar të qëndrojë në Liverpool dhe Klopp ka thënë të njëjtën gjë publikisht për të ardhmen e lojtarit.

Ai ka nëntë gola për “The Reds” në 20 ndeshje këtë sezon dhe ka qenë një lojtar kyç për skuadrën e Klopp.

Megjithatë, ai ka qenë jashtë për shkak të dëmtimit që nga dhjetori, që do të thotë se ai nuk ka luajtur që para Kupës së Botës.

Gjatë mungesës së tij, Liverpool ka luftuar për formën dhe ka përfunduar vetëm nënshkrimin e një sulmuesi në janar – sulmuesi i majtë Cody Gakpo nga PSV.

Duke folur për Sky Germany të mërkurën, agjenti i Firmino-s, Roger Ëittmann dha përditësimin më të fundit për të ardhmen e klientit të tij.

“Është një marrëdhënie shumë e gjatë midis Roberto-s dhe Liverpool-i. Roberto ndihet mirë. Për momentin, ne jemi në një bisedim të avancuar dhe në shkurt ndoshta do të dimë se ku po shkon udhëtimi”, tha agjenti i Firmino-s.

“Por Roberto-n gjithashtu duhet të ketë një fjalë në mënyrë që të arrijë një marrëveshje me Liverpool-in. Ne jemi në rrugën e duhur. Ne po bëjmë bisedime vërtet të mira me Liverpool-in. Ata janë një klub me pozicion të shkëlqyer”.

Dhe mes raporteve nga “Foot Mercato” se Real Madridi është i interesuar për 31-vjeçarin në një para-kontratë, por Plettenburg pretendon se një vendim nga Firmino-n do të vijë së shpejti – dhe ai duket se do të mbetet në “Anfield”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore