Lajme

“Firmat do të dështojnë”, Gjermania përgatitet për një të ardhme pa gazin rus


Në Gjermani e quajnë “Dita X”. Bizneset po bëjnë plane emergjente për atë që shihet si një gjasë në rritje që gazi rus të ndalojë rrjedhjen në ekonominë më të madhe të Evropës.

“Do të ishte një fatkeqësi, një fatkeqësi që do të dukej pothuajse e paimagjinueshme vetëm dy muaj më parë, por që tani ndihet si një perspektivë shumë realiste”, tha pronari i një kompanie inxhinierike mekanike të teknologjisë së lartë në Gjermaninë perëndimore.

Firma prodhon gjithçka, nga kutitë e baterive për makinat elektrike deri te sistemet e tufës së trajnimit.

Folësi, në kushte të anonimitetit tha se do të dukej se mbështeste luftën e Rusisë duke pretenduar se nëse gazi fiket, biznesi i tij shekullor “do të ketë të ngjarë të mos mbijetojë”.

Gjermania merr rreth 50 miliardë metra kub në vit ose 55% të gazit të saj nga Rusia, më e madhja për nga vëllimi i çdo vendi të Bashkimit Evropian dhe rrjedhimisht, pjesa më e madhe e çdo ekonomie evropiane.

Dy skenarë të mundshëm janë duke u paraqitur.

Njëri parashikon që Moska të vendosë të ndërpresë ose reduktojë furnizimet në shenjë hakmarrjeje për sanksionet; tjetra e sheh Gjermaninë duke i’u dorëzuar presionit në rritje për të mbështetur një embargo energjetike të BE-së, sipas së cilës përfituesit do ta quanin në mënyrë efektive bllofin e presidentit rus Vladimir Putin duke shkëputur veten nga furnizimet ruse.

Të premten në Portën e Brandenburgut, protestuesit në favor të një embargoje të naftës dhe gazit shprehën argumentin e tyre moral, me 410 drita të kuqe që përkujtonin viktimat e vrasjeve të ushtrisë ruse në qytetin e Bucha-s, së bashku me sloganet që pyesnin kancelarin gjerman Olaf Scholz: Nëse jo tani, kur?”.

Shefat e industrisë dhe liderët politikë kanë paralajmëruar se dëmi për Gjermaninë nga mbyllja e çezmave do të ishte shumë më i madh se çdo përfitim që i sjell Ukrainës.

Miliona shtëpi private pa ngrohje është vetëm një pjesë e tablosë. Shqetësimi tjetër, ndoshta më i madh, janë gjigantët e prodhimit, të varur nga gazi për të operuar, si Thyssenkrupp, BASF dhe Bayer. Dhe qindra mijëra biznese të vogla dhe të mesme me të cilat janë të ndërlidhura.

Përfaqësuesit e industrisë kanë paralajmëruar se efektet do të ndihen në çdo produkt që nga materiali ndërtimor, sintetika, pesticidet, dezinfektuesit, ambalazhet dhe gjysmëpërçuesit deri te prodhimi i antibiotikëve, vaksinave kundër koronavirusit dhe ilaçeve kundër kancerit. Reagimi zinxhir është i vështirë për t’u parashikuar, por ka të ngjarë të jetë i konsiderueshëm.

Robert Habeck, ministri i Ekonomisë, u ka kërkuar gjermanëve të “ulin termostatin”, duke thënë se “çdo kilovat orë që kursen Gjermania dëmton Putinin” atë që disa e kanë quajtur me cinizëm “ngrirje për Ukrainën”.

Edhe industrisë i kërkohet të zvogëlojë përdorimin e saj.

45 objektet e depozitimit të gazit në vend janë vetëm rreth 26% të mbushura. Plani është që të rriten nivelet në 80% deri në vjeshtë, kryesisht duke kursyer energji tani, në mënyrë që të ruhen furnizimet për dimrin e ardhshëm.

Habeck nxiti pjesën e parë të një plani emergjence me tre pika javën e kaluar që parashikon një ngadalësim ose ndalim të gazit dhe vendos se ku do të shkojnë furnizimet. Spitalet, shërbimet e urgjencës dhe prodhuesit mjekësorë do të kenë përparësi, të ndjekur nga familjet private.

Industritë, të cilat përdorin një të katërtën e gazit të dërguar në Gjermani, do të ishin të parat që priten të mbyllen, sipas planit. Kjo është arsyeja pse bizneseve u kërkohet të parashtrojnë argumentet e tyre se sa “sistemi relevant” janë ato.

Agjencia Federale e Rrjetit, e cila siguron akses të drejtë në gaz, energji elektrike dhe shërbime të tjera jetike, u ka dërguar një pyetësor të gjitha bizneseve gjermane, duke u kërkuar atyre të parashtrojnë në mënyrë efektive argumentet e tyre individuale për të drejtën e gazit.

“Çështja e prioritizimit është një vendim shumë i vështirë, që kërkon shqyrtimin e një game të gjerë pasojash,” tha një zëdhënës i ministrisë së ekonomisë.

Disa parashikojnë një betejë të shëmtuar se kush e meriton më shumë energjinë.

BASF, gjiganti kimik dhe një nga blerësit dhe konsumatorët më të mëdhenj të energjisë në Gjermani, tha se efekti i rënies së prodhimit të tij do të ndihet së shpejti.

Një garë me kohën po zhvillohet për të gjetur furnizime alternative me gaz nga Holanda dhe Norvegjia dhe për të rritur furnizimet me gaz natyror të lëngshëm (LNG) nga terminalet belge dhe SHBA.

Presioni është për të rritur dhe përshpejtuar projektet e rinovueshme në erë dhe diell. Kompani të tilla si gjigandi i farmacive Merck po bëjnë planet e tyre për të ndërtuar turbina me erë dhe panele të energjisë diellore për të rritur pavarësinë e tyre, qoftë edhe për të qenë në gjendje të ngrohin zyrat e tyre.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore