Sport

Federata Evropiane e Xhudos i bën jehonë Kosovës


Photo: EJU

Federata Evropiane e Xhudos i ka bërë jehonë Kosovës nëpërmjet një shkrimi të publikuar në faqen e saj zyrtare në web dhe mediat sociale.

Kosova, vendi i cili shtrihet në qendër të Ballkanit. Kosova, vendi ku popullsia e vlerësuar prej 1.8 milionë banorësh shtrihet në 10,887 km2. Njerëzit janë të përulur, por punëtorë.

Mikpritja është e jashtëzakonshme. Prishtina është kryeqyteti, megjithatë është qyteti i Pejës ku më pak se një javë më parë, komuniteti i xhudos kosovare festoi 50 vjetorin e xhudos. Sot, vendi, i cili mori njohjen zyrtare nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) në vitin 2014, mban tre medalje të arta olimpike.

Federata e Xhudos së Kosovës në fakt është themeluar në vitin 2001, por ka qenë shumë më parë kur u hap klubi i parë i xhudos nga Smajl Sokoli. Sot, gjithsej 1200 xhudistë të regjistruar janë në mesin e 15 klubeve të xhudos. Zonja e xhudos së Kosovës, Majlinda Kelmendi për herë të parë përjetoi emocionet e shfaqjes më të madhe në tokë nën flamurin shqiptar kur garoi në Lojërat Olimpike Londër 2012.

Distria KRASNIQI, Majlinda KELMENDI dhe Nora GJAKOVA. © Szandra Szogedi

Lajmi i fundit për anëtarësimin në IOC dha mundësinë për të fluturuar me vendin e saj në Lojërat Olimpike Rio 2016. Ajo e bëri këtë dhe më shumë kur dha medaljen e parë të artë olimpike, jo vetëm në xhudo, por për vendin në tërësi.

Para se të merrte arin më të çmuar, ajo shkroi historinë duke u bërë kampionia e parë e botës në vitin 2013, gjithashtu në Rio de Zhaneiro. Në vitin 2014, ajo u përpoq sërish me një tjetër titull botëror, i cili ia shtoi bukurin arin historik evropian.

Nëse kjo nuk ju ka lënë mjaftueshëm përshtypje, dihet më mirë se Kelmendi mban Rekordin Botëror Guinness për më së shumti medalje të arta të fituara në turneun botëror të IJF, nga 7 maj 2010 deri më 24 tetor 2019. Sot, ajo është trajnere e një grupi tjetër të pabesueshëm të xhudistëve dhe së bashku, ata po marrin medalje në të gjithë botën, javë pas javë.

Lojërat Olimpike Tokio 2020 sollën një triumf të dyfishtë me dy medalje të arta për Kosovën, përkatësisht Distria Krasniqi (-48 kg) dhe Nora Gjakova (-57 kg). Kosova ka gjithsej shtatë medalje të kampionateve botërore për të rritur. Me Kampionatin Botëror të Doha 2023 që është më pak se dy muaj larg, ky numër ka të ngjarë të rritet.

Sa i përket të rinjve, vendi mban dy medalje të arta botërore. Anton Cena siguroi një tjetër titull botëror për ekipin, por këtë herë ai ishte në Kampionatin Botëror të Veteranëve 2021.

Driton Kuka. Photo: EJU

Tani, kur bëhet fjalë për kampionatet kontinentale, kjo skuadër është e vendosur mirë. Gjithsej 19 medalje evropiane për të rriturit janë marr nga Kosova deri më sot. Shtatë prej të cilave kanë qenë lavdi të arta. Ekipi ka fituar gjithashtu kampionatet kontinentale në fazat e kadetëve, juniorëve, u23 dhe veteranëve.

Njeriu kryesor pas gjithë këtyre fitoreve është trajneri gjithnjë modest, Driton Kuka. Federata e Xhudos së Kosovës ka treguar punën e saj të jashtëzakonshme në 10 vitet e fundit, duke tejkaluar shumë vende të tjera me pothuajse një shekull klasa ekzistuese të xhudos, dhe padyshim ky është vetëm fillimi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore