Lajme

FAO: Çmimet globale të ushqimeve u rritën në korrik


Çmimet e ushqimeve u rritën në korrik për herë të parë që nga fundi i vitit të kaluar, të nxitura nga rritja e çmimeve të vajit vegjetal pas skadimit të një marrëveshjeje për eksportet nëpër Detin e Zi, njoftoi Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO).

Indeksi i çmimeve të shportës së produkteve ushqimore bazë u rrit në korrik me 1.3 për qind krahasuar me vlerën e rishikuar në muajin maj dhe shënoi mesatarisht 123.9 pikë.

Me këtë përfundoi periudha gjashtëmujore e rënies së çmimeve, transmeton Reuters.

Krahasuar me korrikun e vitit të kaluar, çmimet ishin rreth 12 për qind më të ulëta.

Ata arritën nivelin e tyre më të lartë në mars të vitit të kaluar, në fillim të pushtimit rus të Ukrainës.

Vajrat vegjetale u rritën 12 për qind nga maji, duke pasqyruar një rritje prej 15 për qind të vajit të lulediellit pas skadimit të një marrëveshjeje që garantonte eksporte të sigurta të drithërave dhe farave vajore ukrainase përtej Detit të Zi.

Ukraina është eksportuesi kryesor në botë i farave të lulediellit.

Rusia ka refuzuar të zgjasë marrëveshjen, duke argumentuar se dispozitat për lehtësimin e sanksioneve ndaj Moskës për të lejuar eksportet e grurit dhe plehrave ruse nuk janë përmbushur.

Farat e tjera vajore gjithashtu u rritën në çmim pasi prodhuesit i kanalizojnë ato në prodhimin e karburantit, të nxitur nga shqetësimet për prodhimin dhe rritjen e çmimeve të naftës së papërpunuar.

Drithërat, nga ana tjetër, janë bërë pak më të lira në korrik, me 0.5 për qind në krahasim me majin, pasi rënia e çmimeve të drithërave të trashë, si misri, amortizoi çmimet më të larta të grurit dhe orizit.

Misri ra me 4.8 për qind për shkak të një korrje të mirë të pritur në Amerikën e Jugut dhe një rimëkëmbje graduale të prodhimit në SHBA.

Gruri, nga ana tjetër, u rrit me 1.6 për qind për shkak të eksporteve të pasigurta të Ukrainës dhe thatësirës në Amerikën e Veriut.

Çmimi i orizit u rrit më së shumti, me 2.8 për qind, për shkak të eksporteve të kufizuara indiane, të cilat mund të kërcënojnë furnizimin me ushqim për më të varfërit, paralajmëron FAO.

Në muajin korrik, çmimet e qumështit dhe produkteve të qumështit si dhe të mishit ranë lehtësisht, për shkak të ofertës së fortë.

Çmimi i sheqerit ra më shumë në korrik, gati katër për qind, për shkak të perspektivave të favorshme të furnizimit nga Brazili dhe India.

Krahasuar me korrikun e vitit të kaluar, është ende gati 30 për qind më i shtrenjtë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore