Lajme

Familja më e pasur në Mbretërinë e Bashkuar nën akuza zyrtare: Punonjësit paguheshin më pak se qeni


Katër anëtarë të familjes më të pasur të Britanisë së Madhe janë në gjyq në Zvicër për akuzat e shfrytëzimit dhe trafikimit të qenieve njerëzore – stafit të tyre.

Dhe, ndër të tjera, rezulton se e njëjta familje, konkretisht Prakash dhe Kamal Hinduja, së bashku me djalin e tyre Ajay dhe gruan e këtij të fundit, Namrata, “do t’i kishin paguar shërbëtorët e tyre më pak se kafshët shtëpiake” të pranishme në vilë.

Akuzat e rënda u zyrtarizuan kundër Hinduja-ve, një familje me origjinë indiane që mburret me një zotërim të madh financiar dhe asete, sipas renditjes së Sunday Times, prej rreth 37 miliardë paund, ose pothuajse 45 miliardë euro.

Mes këtyre aseteve, është edhe i famshmi Raffles at the Owo, hoteli ultraluksoz ku një suitë mund të kushtojë rreth 20 mijë euro për natë.

Por duke iu rikthyer rastit në Zvicër, familja kanë një vilë në liqenin e Gjenevës dhe u raportuan tek autoritetet lokale nga disa punonjës.

Këta të fundit me sa duket ishin rekrutuar nga India dhe u kanë komunikuar hetuesve kushtet e tmerrshme të cilave u ishin nënshtruar.

Sipas dëshmive, por pjesërisht të mohuara nga kolegët e tjerë, punëtorët paguheshin rreth 8 euro për një ditë të zakonshme deri në 18 orë punë.

Ndërsa për shembull, siç u raportua gjatë gjykimit, familja do të kishte shpenzuar rreth 10 mijë euro në vit për t’u kujdesur për qenin e tyre.

Jo vetëm.

Sipas prokurorëve, punëtorëve u janë konfiskuar edhe pasaportat dhe liria e lëvizjes së tyre është kufizuar.

Avokatët e familjes e mohojnë këtë: ata përsërisin se familja “i trajtoi punonjësit në mënyrë ligjore, ata vazhdimisht do t’u siguronin atyre ushqim dhe strehim”.

Më tej, ata kontestojnë edhe rikonstruksionin e 18 orëve të punës.

Sipas Telegraph, një padi civile për shfrytëzim e ngritur nga disa punëtorë ka përfunduar, me gjasë me miliona të tjera kompensim që do të jepen në të ardhmen e afërt.

Por kjo është çështja penale në vazhdim për akuzat e trafikimit të qenieve njerëzore.

Një krim i rëndë në Zvicër, i cili mund të çojë deri në pesë vjet burg dhe që në të kaluarën ka përfshirë edhe familje të tjera të larta, kujton BBC.

Ashtu si ajo e Gaddafit, me djalin e Rais Muamar, Hannibal, i arrestuar në vitin 2009 në Gjenevë për akuza për keqtrajtim ndaj shërbëtorëve të tyre.

Çështja do të mbyllej më vonë, por shkaktoi një krizë të rëndë diplomatike midis Libisë dhe Zvicrës dhe dy shtetas zviceranë u arrestuan në Tripoli në shenjë hakmarrjeje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore