Lajme

Exxon në bisedime për të blerë rivalin amerikan Pioneer


ExxonMobil është në bisedime për të blerë Pioneer Natural Resources në atë që do të ishte blerja më e madhe e naftës në më shumë se dy dekada, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje.

Synimi i Pioneer nga Exxon, i cili ka një kapitalizim tregu prej 50 miliardë dollarësh dhe është prodhuesi më i madh i naftës së papërpunuar në Teksas, vjen ndërsa kompania, e mbushur me para të gatshme pas një sërë fitimesh tremujore të parakohshme, ka kërkuar blerje për të zgjeruar prodhimin.

Marrëveshja do të ishte më e madhja e Exxon që kur u krijua në një lidhje historike midis Exxon dhe Mobil në 1999. Blerja e Pioneer do të transformonte gjurmët e Exxon në pellgun e përhapur Permian të Teksasit – fusha naftëmbajtëse më produktive në Amerikë – dhe do të çimentonte pozicionin e saj si kryesori perëndimor i naftës.

Exxon dhe Pioneer nuk pranuan të komentojnë. Bisedimet midis kompanive u raportuan për herë të parë nga “Wall Street Journal” të enjten.

Për Pioneer, një blerje do të shënonte fundin e një epoke për një kompani që u themelua nga Scott Sheffield në 1997 dhe kaloi uljet dhe ngritjet e bumit të argjilës argjilore që e transformoi SHBA-të në prodhuesin më të madh të naftës dhe gazit në botë.

Në vitin 2021, Pioneer bleu Parsley Energy – e themeluar nga djali i Sheffield, Bryan – dhe operatori privat Double Point Energy në marrëveshje me vlerë të kombinuar 11 miliardë dollarë, për t’u bërë prodhuesi më i madh i naftës në shtetin e Teksasit.

Bisedimet me Exxon vijnë pasi sheffield senior – një nga drejtuesit më të gjatë të industrisë – njoftoi në prill se ai planifikoi të tërhiqej si drejtues i kompanisë së argjilës argjilor për herë të dytë në fund të 2023.

Një marrëveshje do të ishte më e fundit në një valë të aktivitetit të bashkimit dhe blerjes që po kalon nëpër arnimin e argjilorit të Amerikës, ndërsa kompanitë kërkojnë të konsolidohen.

Pas vitesh shpenzimesh të shumta, Wall Street ka këmbëngulur që kompanitë të heqin dorë nga sipërmarrjet e kushtueshme të shpimit dhe në vend të kësaj t’u kthejnë para të gatshme aksionerëve. Kjo i ka lënë blerjet si mjetin e vetëm për t’u zgjeruar ndjeshëm dhe kompanitë janë garuar për të blerë një numër në rënie të vendeve kryesore të shpimit.

Exxon më së fundi shpenzoi 5 miliardë dollarë për Denbury Resources në korrik, duke blerë rrjetin e saj të gjerë të tubacioneve.

Blerja e Pioneer do ta kalonte lehtësisht blerjen e XTO Energy në vitin 2009 nga supermajori për 41 miliardë dollarë – më e madhja që nga marrëveshja e Mobil – një bast mbi gazin natyror që ajo më vonë pranoi se kishte qenë i keq. Exxon ka një kapitalizim tregu prej 436 miliardë dollarësh.

Peter McNally, analist në Third Bridge, tha se një marrëveshje me Pioneer ndoshta kishte kuptim për Exxon, e cila ka investuar miliarda në bizneset e saj në rrjedhën e poshtme përgjatë bregut të Gjirit të SHBA.

“Duke pasur parasysh që vëllimet e tyre në rrjedhën e sipërme janë ngadalësuar në pellgun e Permianit, është ndoshta më efikase të merren vëllimet nga dikush si një Pioneer për të ushqyer naftën dhe gazin natyror në rafineritë, krisurat kimike, etj, në vend që të rritet numri i pajisjeve të tyre dhe të marrë rritja e vëllimit në këtë mënyrë”, tha ai.

Si Exxon ashtu edhe Pioneer raportuan fitime rekord në 2022 – prej 56 miliardë dollarë dhe 8 miliardë dollarë respektivisht – pasi pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë shkaktoi rritje të çmimeve të naftës dhe gazit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore