Lajme

Evropa nxit investimet në startup-et e teknologjisë së mbrojtjes


Investimet në startup-et e teknologjisë së mbrojtjes po rriten me shpejtësi në Evropë.

Kështu ka pohuar kreu i fondit të kapitalit sipërmarrës të NATO-s prej 1 miliardë eurosh.

Ai beson se rajoni mund të prodhojë disa kompani të mundshme shumë miliarda dollarëshe për të rivalizuar ato në SHBA.

Fondi i Inovacionit të NATO-s filloi programin e tij të investimeve në fillim të këtij viti duke mbështetur drejtpërdrejt katër startup-e, duke përfshirë Space Forge me bazë në Uells me planet e tij për të prodhuar materiale të reja në hapësirë.

Fondi gjithashtu vendosi para në katër fonde që fokusohen në “teknologjinë e thellë”, të tilla si robotika, inteligjenca artificiale, hapësira dhe energjia.

Andrea Traversone, partneri menaxhues i skemës, ka thënë për Financial Times se qëllimi i fondit ishte të adresonte një “dështim tregu” ku shumica e firmave tradicionale të kapitalit sipërmarrës nuk arrijnë të investojnë në teknologji më ambicioze dhe afatgjatë.

Fondi i NATO-s investon mbi 15 vjet.

“Ne kemi një sasi të konsiderueshme kapitali për të shpërndarë gjatë këtyre cikleve të gjata dhe intensive të kërkimit dhe zhvillimit” për teknologjinë e thellë, ka shtuar Traversone.

“Kur bëhet fjalë për teknologjinë e mbrojtjes, tregu është rritur në mënyrë dramatike gjatë tre apo katër viteve të fundit për arsyet gjeopolitike që ne të gjithë i dimë”, ka shtuar ai, duke aluduar në luftën e Rusisë në Ukrainë dhe rritjen e tensioneve midis SHBA-së dhe Kinës.

Trendi filloi më herët në SHBA, sipas Traversone, por Evropa tani “po arrin shumë shpejt”.

Fondi me bazë në Holandë këtë vit mbështeti gjithashtu ARX Robotics, një zhvillues gjerman i sistemeve autonome tokësore me përdorim të dyfishtë për mbikëqyrje dhe transport, dhe investoi në Fractile me bazë në Londër, i cili i bën sistemet e AI të funksionojnë në mënyrë më efikase, si dhe iCOMAT, një Universitet. e Bristol spinout që po zhvillon materiale më të lehta dhe më të forta për automjetet e hapësirës ajrore dhe automobilistike.

Fondet që marrin kapitalin e NATO-s janë Join Capital, Vsquared Ventures, OTB Ventures dhe Alpine Space Ventures.

Traversone ka thënë se Evropa së shpejti mund të ketë një rival të ri të kampionit amerikan Anduril, një zhvillues i AI dhe robotikë, duke përfshirë dronët dhe sistemet e mbikëqyrjes që mblodhi 1.5 miliardë dollarë me një vlerësim prej 7 miliardë dollarësh në fund të vitit 2022.

“Ka shumë kandidatë për t’u bërë ekuivalenti i Anduril në rajonet që mbulojmë”.

“Dhe ne po investojmë në disa prej tyre. Kështu që kam shumë besim se kjo po ndryshon dhe po ndryshon shumë shpejt”.

Më shumë sipërmarrës evropianë po bëhen “entuziastë” për ndërtimin e të ashtuquajturës teknologji me përdorim të dyfishtë, e cila mund të aplikohet në aplikacionet komerciale dhe të mbrojtjes, ka shtuar ai.

Shumë investitorë, veçanërisht në Evropë, kanë qenë të kujdesshëm për të mbështetur kompanitë e mbrojtjes, nga frika se mos bien në kundërshtim me rregullat mjedisore, sociale dhe të qeverisjes.

Megjithatë, lufta në Ukrainë dhe investimet e qeverisë në aftësi të tilla si dronët, kibernetikët dhe AI, të cilat kanë aplikime më të gjera, kanë ndihmuar në ndryshimin e perceptimeve për këtë sektor.

Në maj, Banka Evropiane e Investimeve, një mbështetëse e rëndësishme e firmave me kapital sipërmarrës në kontinent, hapi derën për më shumë marrëveshje në kompanitë e teknologjisë së mbrojtjes duke hequr një prag minimal të të ardhurave nga aplikimet civile për kompanitë e teknologjisë me përdorim të dyfishtë që marrin fondet e saj.

Një faktor tjetër që përshpejton investimet në kompanitë e teknologjisë së mbrojtjes është ajo që Traversone e përshkroi si një “ndryshim kulturor” në prokurim, zakonisht një proces i ngadaltë dhe i mundimshëm që startup-et kanë luftuar për të lundruar.

“Ukraina ka ndryshuar gjithçka”, ka thënë Traversone.

“Ukraina po u tregon të gjithë aleatëve se ju mund të adoptoni teknologjinë dhe të eksperimentoni me një ritëm shumë më të shpejtë”.

Investitorët e fundit në kompanitë evropiane të teknologjisë së mbrojtjes përfshijnë General Catalyst dhe themeluesin e Spotify, Daniel Ek, Prima Materia, të cilët kanë mbështetur zhvilluesin gjerman të AI Helsing.

Ndërkohë, Air Street Capital udhëhoqi një raund fillestar prej 6 milionë eurosh në Lambda Automata të Greqisë në tetor.

Gjermania, Britania e Madhe, Italia, Spanja dhe Turqia janë ndër 24 vendet që kontribuojnë në Fondin e Inovacionit të NATO-s, i cili u propozua për herë të parë në vitin 2021.

SHBA, Kanadaja dhe Franca nuk kanë rënë dakord ta mbështesin atë.

Përveç investimit me synimin për të gjeneruar kthime financiare, fondi vepron si një “mbledhës” midis blerësve qeveritarë të teknologjisë dhe bizneseve fillestare që zhvillojnë produkte të reja, sipas Traversone.

Planifikon të investojë në fusha të tilla si bioteknologjia, komunikimi, siguria dhe informatikë kuantike.

“Misioni i fondit është të investojë në teknologji përçarëse që rrit sigurinë e qytetarëve të aleancës dhe avantazhin teknologjik të NATO-s”, ka treguar ai.

Marrë nga “FInancial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore