Shqipëria

Euronews Green: Shqipëria prodhon 100 % energji nga burime të rinovueshme


Shtatë vende tani prodhojnë të gjithë energjinë e tyre nga burime të rinovueshme.

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku publikoi një artikull të Euronews Green që i referohet statistikave të raportit të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA) dhe Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë së Rinovueshme (IRENA).

Sipas Euronews Green më shumë se 99.7 % e energjisë elektrike në Shqipëri, Butan, Etiopi, Islandë, Nepal, Paraguaj dhe Republikën Demokratike të Kongos vjen nga energjia gjeotermale, hidro, diellore ose e erës.

Norvegjia u afrua me 98.38% të energjisë së saj nga era, uji ose dielli, sipas të dhënave të përpiluara nga profesori i Universitetit të Stanfordit, Mark Jacobson.

40 vende të tjera morën të paktën gjysmën e energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme në 2021 dhe 2022, duke përfshirë 11 në Evropë. Të tjerët, si Gjermania apo Portugalia, janë të afta të funksionojnë 100% me erë, ujë dhe diell për një kohë të shkurtër.

Viti i kaluar ishte viti më i mirë i regjistruar për instalimin e ri të energjisë së erës.
Bota instaloi 116 gigavat kapacitet të ri të energjisë së erës në vitin 2023, sipas Raportit të fundit Global Wind nga shoqata tregtare e industrisë, Këshilli Global i Energjisë së Erës (GWEC). Kjo është një rritje prej 50% nga viti 2022 duke e bërë atë vitin më të mirë në rekord për projektet e reja të erës.

Kina kryesoi për instalimin e erës në det dhe në tokë, e ndjekur nga SHBA, Brazili dhe Gjermania. Falë rritjes së fortë në Holandë, Evropa gjithashtu pati një vit rekord në 2023 me 3.8 gigavat kapacitet të ri të erës në det të hapur.

Raporti vëren se, ndërsa rritja e energjisë së erës është shumë e përqendruar në disa vende të mëdha, disa rajone dhe kombe të tjera panë rritje rekord. Afrika dhe Lindja e Mesme instaluan gati 1 gigavat kapacitet të energjisë së erës në vitin 2023, pothuajse trefishi i asaj të një viti më parë.

Autorët e tij thonë se bota po “lëviz në drejtimin e duhur në luftimin e ndryshimeve klimatike”. Autorët paralajmërojnë, megjithatë, se rritja vjetore duhet të jetë së paku 320 gigavat deri në vitin 2030 për të përmbushur premtimin COP28 për trefishimin e energjisë së rinovueshme deri në fund të dekadës.

“Është fantastike të shohësh rritjen e industrisë së erës dhe ne jemi krenarë që kemi arritur një rekord të ri vjetor”, tha CEO i GWEC, Ben Backwell. “Sado më shumë duhet bërë për të zhbllokuar rritjen.”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore