Euro 2024

Euro 2024: Zvicra në avantazh të dyfishtë ndaj Hungarisë në 45 minutat e para


Kombëtarja e Zvicrës ka zhvilluar një pjesë të parë të shkëlqyer në duelin ndaj Hungarisë në Euro 2024, duke arritur një fitore në shifrat 2-0.

Hungaria dhe Zvicra po ndeshen në takimin e dytë të Grupit A, ku të premten në mbrëmje Gjermania shkatërroi Skocinë me shifrat 5-1.

Hungarezët e drejtuar nga italiani, Marco Rossi duket se nuk janë në ditën e tyre më të mirë. Të paktën për këto 45 minuta të para.

Në krahun tjetër, kombëtarja e drejtuar nga Murat Yakin ka arritur maksimumin nga kjo pjesë e parë me dy gola.

Trajneri Yakin tha në krye të ditës së sotme se donte që skuadra e tij të ishte efikase me shanset e veta dhe të detyronte Hungarinë të bënte gabime. Ata e kanë bërë këtë me një efekt të shkëlqyeshëm deri më tani.

Tri pikët ishin synimi për sot dhe nuk duhet të rrezikohen nëse Zvicra do të ruajë dominimin pas pushimit të pjesës së parë.

Kwadwo Duah, një emër jo shumë i njohur dhe i ftuar nga Zvicra vetëm për ndeshjen e tij të dytë, në moshën 27-vjeçare, hapi llogaritë e takimit në minutën e 12.

Pati 22 pasime të Zvicrës për të shënuar gol në fund nga Duah, kjo është sekuenca e tretë më e gjatë e pasimeve që çon në një gol në Euro (që nga viti 1980).

Duah (11:55) regjistroi golin më të shpejtë të shënuar nga Zvicra në një turne madhor që nga Haris Seferovic (05:39 kundër Turqisë; Euro 2020).

Goli i dytë i zviceranëve do të vinte në sekondat e para të kohës shtesë (2 minuta) me një realizim gati magjik nga Michel Aebischer, ylli që zëvendëson Xherdan Shaqirin në formacionin helvet.

Aebischer u bë lojtari i parë në historinë e Kampionatit Evropian që shënon dhe asiston në një ndeshje për Zvicrën.

Notat e lojtarëve për pjesën e parë:

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore