Euro 2024

Euro 2024: Si paraqitet situata te Spanja


Spanja pritet të jetë skuadra më e fortë në Grupin B të Euro 2024, një grup që ka në përbërje edhe Shqipërinë, Italinë dhe Kroacinë.

Edhe pse nuk është Spanja e viteve të arta me yjet e mëdhenj që fitoi dy Euro dhe Kupën e Botës, sërish “Furia e Kuqe” është një ekip i frikshëm për cilindo kundërshtarë.

Si luajnë ata?

Nëse nuk e keni parë Spanjën për një kohë dhe keni vetëm një ide bazë se si mund të luajnë, ju jeni ende në rrugën e duhur.

Nën drejtimin e trajnerit Luis de la Fuente, Spanja është ende në kërkim të dominimit të posedimit të topit në formën 4-3-3 me fokus në kombinimet mes anësorëve, mbrojtësve të krahut dhe numrit “8”.

Shkëlqimi i anësorëve të Spanjës, si Lamine Yamal, ka çuar gjithashtu në më shumë krosime në zonën e penalltisë. Në ndeshjet kualifikuese të Euro 2024, skuadra e De la Fuente kishte krosimet të katërta për lojë (26.3) nga 53 kombet që garonin për një vend në turneun final.

Kjo qasje përputhet mirë me zgjedhjet e trajnerit kryesor për pozicionin e sulmuesit. Alvaro Morata është i fortë në ajër dhe Joselu ka pasur një ndikim pozitiv edhe nga stoli, duke shënuar katër gola nga nëntë paraqitjet e tij zëvendësuese.

Për më tepër, Mikel Merino, Fabian Ruiz ose kushdo tjetër që luan si numër “8”, vazhdimisht luan topin në afërsi të zonës kundërshtare për t’i ofruar anësorit ose mbrojtësit të krahut opsione të shumta.

Një tipar tjetër i lojës së Spanjës në zotërim është tendenca e Morata-s për t’u ofruar si opsion pasues në mes të fushës, gjë që e bën atë një opsion të zbatueshëm si “9” i rreme nëse i nevojitet për të luajtur atë rol.

Pa top, Spanja mbrohet me 4-4-2, si shumica e skuadrave më të mira të futbollit në botë, me një nga mesfushorët qendrorë që ngjitet pranë Morata-s ose Joselu-t. Kur humbasin posedimin e topit, ata fokusohen në rikthimin e topit me shpejtësi për të kufizuar tranzicionet e kundërshtarit.

Lojtarët e tyre kryesorë

Niveli që Rodri ka mbajtur në dy vitet e fundit e pozicionon atë si një nga mesfushorët më të mirë në botë, nëse jo më të mirën. Ai është jetik për Manchester City-n dhe Spanjën.

Aftësia e Rodri-t për të diktuar ritmin, për të marrë topin nën presion dhe për të thyer linjën e kundërshtarit krahasohet vetëm me aftësinë e tij pa top. Ai është gjithmonë në pozicionin e duhur kur skuadra e tij nuk ka topin, gjë që i lejon atij ta fitojë topin shpejt pasi e humbasin, dhe prania e tij në mbrojtje plotësohet nga pozicionimi i tij i zgjuar kur Spanja është gjithashtu jashtë zotërimit.

Lojtarët e mëdhenj mund të bien një ose dy nivele në skenën ndërkombëtare, por Rodri e ngre Spanjën në një dimension tjetër.

Pedri është paraqitur vetëm dy herë për Spanjën që nga Kupa e Botës 2022, dhe dëmtimet e përsëritura të muskujve nënkuptuan se ai filloi vetëm 21 ndeshje për Barcelona-n sezonin 2023-24.

Fitnesi i tij në ndeshje është një shqetësim, por ai është numri “8” më i mirë i Spanjës dhe performanca e tij kundër Irlandës së Veriut të shtunën duhet të sjellë disa shpresa në lidhje me nivelet që mund të arrijë në turne.

Cila është dobësia e tyre?

Jo domosdoshmërisht ka një dobësi në stilin e tyre të lojës, por mungesa e Gavi-t, një nga mesfushorët e tyre më të mirë, është problemi më i madh i Spanjës për të hyrë në këtë turne.

Gavi ishte lojtari i vetëm që luajti në të gjitha ndeshjet e De la Fuente deri në dëmtimin e tij kundër Gjeorgjisë.

Lëvizja dhe intensiteti i tij pa top ishin vendimtare në kualifikueset e Spanjës dhe ato cilësi do të mungojnë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore