Euro 2020

Euro 2024: Çështja Manuel Neuer shqetëson Gjermaninë


Manuel Neuer

Fajtor për një gabim të madh në golin e parë të Greqisë në një miqësore të së premtes në mbrëmje, Manuel Neuer rindez debatin për vendin e tij titullar në portën gjermane.

Ashtu si gjithë skuadra e tij, Manuel Neuer nuk bindi vërtet gjatë kësaj ndeshjeje miqësore.

Pak ditë pasi mori një barazim kundër Ukrainës (0-0), Gjermania luajti ndeshjen e fundit përgatitore përpara se të fillonte Euro-n kundër Greqisë. Me vështirësi, “Mannschaft” rrëmbeu fitoren vonë falë një goli nga Pascal Gross (2-1).

Nga fillimi në fund, Gjermania kishte vështirësi t’i diktonte forcën e saj kundërshtarit. Si simbol, ishte performanca e Neuer-it.

I konfirmuar nga trajneri i tij si numri “1” kur Julian Nagelsmann shpalli listën e tij të zgjeruar për Kampionatin Evropian, portieri i Bayern Munich-ut ishte fajtor për një gabim të madh në golin grek.

Nëse Neuer më pas u rikuperua mirë duke bërë disa pritje vendimtare, gabimi i tij i ri vjen disa javë pas gabimit te goli i Joselu-t gjatë gjysmëfinales së Champions League midis Bayern Munich dhe Real Madrid, majin e kaluar.

Larg nga një qetësi e madhe pak ditë para Euro 2024, Neuer e gjeti veten në pamjet e shtypit botëror, me media të caktuara që madje do të vënë në dyshim vendin e tij fillestar në dëm të Marc-Andre Ter Stegen, i cili pati një sezon solid me Barcelona-n.

“Çfarë nuk shkon me Neuer-in? Manuel Neuer është i paprekshëm në Gjermani, por… në çfarë mase?”, pyeti gazeta spanjolle “Mundo Deportivo”.

Nga ana e tij, “Blick” zbutet pak: “Nagelsmann vendosi shumë herët të zgjidhte Manuel Neuer si numrin 1, megjithëse Marc-Andre ter Stegen ishte bindës te Barcelona. Kjo tani mund të shkaktojë telashe, pasi Neuer bën një gabim brutal ndaj Greqisë…”.

Sa i përket “Daily Mail”, tabloidi britanik madje shkon deri aty sa i jep fund karrierës ndërkombëtare të gjermanit: “Tifozët shohin se ka ardhur koha që Manuel Neuer t’i japë fund karrierës së tij ndërkombëtare pas gabimit në ndeshjen miqësore të Gjermanisë”.

Nën kritika, ish-lojtari i Schalke 04 megjithatë mund të llogarisë mbështetjen e trajnerit të tij, i cili ishte i prirur të mbronte kapitenin pas fishkëllimës së fundit.

“Nuk do të ushqej asnjë diskutim për pozicionin e portierit, Manuel Neuer është dhe do të jetë titullar në Euro 2024… Nuk do të lejoj të lindë një debat, edhe nëse të gjithë po përpiqen të fillojnë një të tillë”, tha ish-trajneri i Bayern Munich.

Kështu, nuk pritet asnjë ndryshim në mendjen e Julian Nagelsmann. Manuel Neuer do të jetë në portë kundër Skocisë javën e ardhshme për ndeshjen hapëse, më 14 qershor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore