Lajme

Erdogan zgjedh kabinetin e ri, ndryshon ministri kyçe


Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka emëruar ish-shefin e ekonomisë dhe ish-bankierin e respektuar ndërkombëtarisht, Mehmet Simsek, si ministër të Thesarit dhe Financave, teksa ai zbuloi kabinetin e tij të ri.

Erdogan, i cili u betua në mandatin e tij të tretë presidencial të shtunën, ndryshoi pothuajse të gjithë anëtarët e kabinetit të tij, përveç ministrave të Shëndetësisë dhe Kulturës.

Simsek u vlerësua shumë nga investitorët kur shërbeu si ministër i Financave midis 2009 dhe 2015 dhe zëvendëskryeministër i ngarkuar për ekonominë deri në vitin 2018, përpara se të jepte dorëheqjen në prag të një serie rrëzimesh të lirës turke atë vit.

Emërimi i tij mund të shënojë një largim nga vitet e politikave ekonomike jo-ortodokse nën Erdogan, të cilat kanë përfshirë mbajtjen e normave të ulëta të interesit pavarësisht rritjes së inflacionit dhe kontrollit të rëndë shtetëror të tregjeve.

Një ish-ekonomist i Merrill Lynch, Simsek dihet se kundërshton politikat jokonvencionale të Erdoganit.

Turqia po përballet me një krizë të kostos së jetesës dhe inflacioni u rrit në 85 për qind në tetor përpara se të ulet në 44 për qind në maj. Monedha ka humbur më shumë se 10 për qind të vlerës së saj ndaj dollarit që nga fillimi i vitit.

Hakan Fidan, shefi i inteligjencës së Erdogan dhe një ish-ushtar, u emërua si ministri i ri i Jashtëm duke zëvendësuar Mevlut Çavusoglu, i cili ka shërbyer në këtë rol që nga viti 2014.

Një nga ndihmësit më të afërt të Erdoganit, Fidan ka drejtuar Organizatën Kombëtare të Inteligjencës (MIT) që nga viti 2010 dhe më parë ka qenë këshilltar i Erdoganit në zyrën e kryeministrit.

Në vitin 2012, Fidani ishte subjekt i një hetimi, i cili më pas u anulua, mbi bisedimet sekrete të paqes që MIT kishte zhvilluar me grupin e armatosur të jashtëligjshëm të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) në Oslo.

Jasar Guler, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura turke, u shpall ministër i Mbrojtjes, duke zëvendësuar Hulusi Akar. 69-vjeçari ishte shefi ushtarak gjatë inkursioneve të Turqisë në Siri në 2019 dhe 2020 dhe mbikëqyri operacionet e mëvonshme ushtarake atje dhe në Irak.

Erdogan njoftoi gjithashtu se Cevdet Yilmaz do të jetë nënkryetar i tij. Yilmaz ka shërbyer më parë si ministër i Zhvillimit, nënkryetar i çështjeve ekonomike të Partisë Adalet ve Kalkınma të Erdoganit (Partia për Drejtësi dhe Zhvillim) dhe si zëvendëskryeministër i ngarkuar për ekonominë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore