Lajme

Erdogan takohet me Aliyev ndërsa mijëra ikin nga Nagorno-Karabakh


Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka mbërritur për një takim me presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, ndërsa mijëra armenë etnikë ikin nga Nagorno-Karabaku pasi Baku mundi luftëtarët e rajonit separatist në një operacion ushtarak javën e kaluar.

Erdogan po viziton të hënën enklavën autonome të Nakhçivanit të Azerbajxhanit për të diskutuar situatën në Nagorno-Karabakh, sipas zyrës së presidentit turk.

Qeveria e Erdoganit i dha mbështetje ushtarake Azerbajxhanit në vitin 2020, kur forcat e saj morën kontrollin e pjesëve të mëdha të Nagorno-Karabakut nga separatistët armenë.

Media shtetërore tha se Erdogan, i cili do të mbajë një takim dhe një konferencë shtypi me Aliyev, do të marrë pjesë gjithashtu në një ceremoni hapjeje dhe hapjeje në rajon.

Separatistët armenë në Nagorno-Karabakh, një territor që njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por ka një shumicë etnike armene, u detyruan në një armëpushim javën e kaluar pas një operacioni ushtarak 24-orësh nga ushtria shumë më e madhe e Azerbajxhanit.

Shumica e armenëve të Karabakut nuk i pranojnë premtimet e Azerbajxhanit për të garantuar të drejtat e tyre.

Valery Airapetyan, një banor i Nagorno-Karabakut që foli për “Al Jazeera”, është një prej tyre. Ai po largohet nga rajoni për në Armeni.

“Kemi gjetur një litër benzinë, kemi ikur dhe kemi ardhur këtu”, tha ai në mes të udhëtimit të tij jashtë rajonit.

Që nga ora 5 e mëngjesit të hënën, më shumë se 2 mijë e 900 njerëz kishin kaluar në Armeni nga Nagorno-Karabakh, tha qeveria armene në një deklaratë.

Kryeministri Nikol Pashinyan tha të dielën se ai priste që rreth 120 mijë civilë të largoheshin nga rajoni për në Armeni për shkak të “rrezikut të spastrimit etnik”.

Armenia u ka bërë thirrje Kombeve të Bashkuara të krijojnë një mision për të monitoruar të drejtat e njeriut dhe sigurinë në Nagorno-Karabakh. Nagorno-Karabakh ndodhet në një rajon që ka rënë nën kontrollin e persëve, turqve, rusëve, osmanëve dhe sovjetikëve gjatë shekujve.

Pas rënies së Perandorisë Ruse në 1917, ajo u pretendua nga Azerbajxhani dhe Armenia. Ai u caktua një rajon autonom brenda Azerbajxhanit përpara rënies së Bashkimit Sovjetik.

Pas rënies së BRSS, armenët e rajonit përmbysën kontrollin e Azerbajxhanit në Luftën e Parë të Karabakut nga viti 1988 deri në 1994, e cila vrau dhjetëra mijëra njerëz. Azerbajxhani rifitoi një pjesë të territorit në dhe rreth Nagorno-Karabakh në luftën e dytë mbi rajonin në vitin 2020.

Erdogan javën e kaluar shprehu mbështetjen e tij për operacionin e fundit ushtarak të Azerbajxhanit, të cilin ai e nisi të martën. Sipas Jerevanit, më shumë se 200 njerëz u vranë dhe 400 u plagosën në operacionin e javës së kaluar, i cili u godit nga vendet perëndimore.

Pashinyan ka fajësuar Rusinë për dështimin e Armenisë. Ai po përballet me protesta dhe thirrje për dorëheqjen e tij për dështimin e armenëve etnikë në Nagorno-Karabakh.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore