Lajme

Erdogan miratoi vendimin e parlamentit turk për anëtarësimin e Finlandës në NATO


Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, miratoi vendimin e parlamentit turk për ratifikimin e protokollit për anëtarësimin e Finlandës në NATO.

Dokumenti i publikuar në Fletoren Zyrtare është vënë re nga mediat finlandeze.

Më 1 prill, mes një sërë dokumentesh të publikuara në Fletoren Zyrtare, i pari është ligji për miratimin e protokollit për anëtarësimin e Finlandës në Aleancën e Atlantikut të Veriut.

Prandaj, procesi doli të ishte pothuajse “rrufe i shpejtë”, vëren Yle.

Për krahasim, kur Maqedonia e Veriut u pranua në NATO, kaluan dy javë pas vendimit të parlamentit deri në momentin e miratimit nga presidenti.

Hapi i fundit formal që do t’i japë fund procedurës së ratifikimit do të jetë dorëzimi i dokumenteve në Washington.

Kujtojmë se Parlamenti i Turqisë miratoi njëzëri pranimin e Finlandës në NATO mbrëmjen e 31 marsit.

Më pas Jens Stoltenberg njoftoi se Finlanda do të bëhet zyrtarisht anëtare e NATO-s në ditët në vijim.

Në të njëjtën kohë, perspektivat për miratimin e anëtarësimit të Suedisë, e cila ende pret pëlqimin e Hungarisë dhe Turqisë, janë bërë edhe më të pasigurta.

Në Stokholm, ata nuk janë më të sigurt se do të jenë në gjendje të përfundojnë procesin e anëtarësimit në samitin e NATO-s në Vilnius.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore