Gjykata Speciale

Emmerson “detyron” dëshmitarin ta pranojë se ka gabuar në raportin e tij për vrasjen e civilëve nga UÇK-ja


Ben Emmerson dhe Frederick Abrahams

Të mërkurën në gjykimin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë, po vazhdon dëshminë zyrtari i organizatës ndërkombëtare jo-qeveritare që kryen kërkime dhe avokon mbi të drejtat e njeriut – Human Rights Watch, Frederick Abrahams.

Abrahams në cilësi të dëshmitarit të 22-të në këtë çështje, i cili dëshminë e ka filluar ditën e djeshme, duke u përgjigjur pyetjeve të prokurorit të specializuar Alan Tieger, të mërkurën po merret në pyetje nga trupi mbrojtës më konkretisht nga avokati i Hashim Thaçit, Gregory Kehoe dhe avokati i Kadri Veselit, Ben Emmerson.

Emmerson gjatë parashtrimit të pyetjeve ka kundërshtuar konstatimet e Abrahams, për “vrasjen e civilëve nga UÇK në shtator të vitit 1998”.

Gjatë marrjes në pyetje, Emmerson ka kërkuar që Abrahams të pranoi se ka gabuar në raportin e tij kur ka bërë konstatime të tilla, e për më tepër, nga burime serbe që nuk i kishte hetuar e konfirmuar.

Abrahams ka dokumentuar të drejtat e njeriut dhe shkeljet e ligjeve të luftës në Kosovë, Shqipëri, Bangladesh, Irak, Libani, Sri Lanka, Siri dhe Izrael.

Ai ka qenë autor i një sërë raportesh, artikujsh dhe opinionesh mbi të drejtat e njeriut dhe është bashkautor i librit “Village Destroyed: War Crimes in Kosovo”, libër ky i cili trajton Masakrën e Qyshkut të 14 majit të vitit 1999.

Avokati Emmerson ndër të tjera e ka pyetur Abrahams se a i ka marrë këto pretendime për vrasjen e civilëve nga UÇK-ja nga pala serbe?

“PO”, ishte përgjigja e tij.

“Kur thoni vrasja e shtatorit të 1998-ës, a e kuptuat se në aktakuzë nuk ka vrasje në shtator”, ka pyetur Emmerson ndërsa Abrahams është arsyetuar duke thënë: “është formuluar keq”.

Rexhep Selimi, Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli

Emmerson ndër të tjera ka potencuar se Abrahams do të duhet ta bënte dallimin mes provave dhe vlerësimit të mjekësisë ligjore meqë sipas tij i vetmi vlerësim i saktë gjithë në këtë mesë “është se janë gjetur trupa të pajetë në Gllogjan në fund të 1998-së”.

“Fjalia duhej të ishte shkruar ndryshe, për pretendime se janë vrarë nga UÇK. Unë mund të të flas për një rast tjetër, për një pretendim”, i është përgjigjur Abrahams.

Një pjesë e bisedës Emmerson – Abrahams.

Emmerson: Ju nuk keni bërë hetime sa i përket pretendimeve të autoriteteve serbe?

Abrahams: S’kemi bërë hetime në tërësi. E kam përmendur këtë, por nuk është reflektuar në mënyrë të saktë. Ne asnjëherë nuk e kemi prezantuar rastin e Gllogjanit në Liqenin e Radoniqit.

Emmerson: Ju nuk keni shkuar në vendngjarja apo jo?

Abrahams: Ne shkuam në vendin e krimit. U përpoqëm që të shkonim në Liqe. Kur shkuam ne trupat ishin larguar dhe po mbaheshin në një morg të sajuar dhe ne nuk u lejua të hynim aty.

Emmerson: Por, ju nuk shkuat te Liqeni?

Abrahams: Jo, nuk shkuam atje. Shkuam te morgu i improvizuar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore