Pajisje

Elon Musk sipas Walter Isaacson


Pikat tona të forta janë shpesh dobësitë tona.

Kjo është fotografia kryesore nga biografia e shumëpritur, e shumëpërfolur e Walter Isaacson për Elon Musk.

Libri që gjurmon pse njeriu që shumë njerëz mendojnë se është sipërmarrësi më i madh në botë është gjithashtu një narcisist libertarian i prirur për të ndërhyrë në demokraci dhe gjeopolitikë, për të mos përmendur abuzimin verbal dhe hipokrizinë.

Ngjashëm si në biografinë e tij të mëparshme të Steve Jobs, Isaacson ka një tendencë për të parë sjelljen e keqe nga titanët e Silicon Valley si pjesë përbërëse e asaj që duhet të bëjnë njerëzit e mëdhenj për të ndryshuar botën.

Ai është i magjepsur nga “gjeniu”, të paktën gjeni i një lloji të caktuar, pasi ka shkruar libra të tjerë të mëdhenj rreth Leonardo da Vinçit, Albert Einstein, Henry Kissinger dhe Jennifer Doudna, gruaja e vetme në listën e biografive.

Isaacson e pranon qartë pikëpamjen e Jobs-it se “njerëzit që janë aq të çmendur sa të mendojnë se mund ta ndryshojnë botën janë ata që e bëjnë këtë”.

Në punën e tij të fundit, ai e pozicionon Musk, i cili u rrit në Afrikën e Jugut me një baba abuzues dhe një nënë mazokiste, si një djalë të traumatizuar, asperger-y, i cili e ktheu dhimbjen e tij në nxitje sipërmarrëse.

Rezultatet janë sigurisht të jashtëzakonshme, që nga nxjerrja në treg e platformës së pagesave PayPal dhe kompanisë së raketave SpaceX, prodhuesit të makinave elektrike Tesla, si dhe rinisja e platformës së mediave sociale X.

Është një tregim i njohur sipërmarrës, veçanërisht kur bëhet fjalë për teknologë të mëdhenj.

Fakti që Musk shumë shpesh përsërit mëkatet e babait me partnerët, kolegët dhe të huajt e rastësishëm, ndërsa ai po ndryshon botën, është për faktin se ai po e ndryshon atë, të paktën sipas këndvështrimit të autorit.

Citati hapës i librit, marrë nga një episod i shfaqjes humoristike Saturday Night Live, e përmbledh këtë në njëfarë mënyre: “Këdo që e kam ofenduar, thjesht dua t’i them, kam rishpikur makina elektrike dhe po dërgoj njerëz në Mars në një anije rakete. A menduat se edhe unë do të isha i ftohtë, tip normal?”.

Isaacson ka bërë diçka të mahnitshme me biografinë e Musk, e cila është të shkruajë një lexim të shpejtë prej 688 faqesh.

Kjo është formë e gjatë për gjeneratën TikTok.

Është kapitulli i rrallë që ka më shumë se pesë faqe, dhe madje këto – 95 gjithsej – janë të mbushura me nëntituj të shumtë që e mbajnë lexuesin në lëvizje.

Pasi ka lënë në hije Musk-un për dy vjet, ai gjithashtu e trajton lexuesin me shumë komente të denja të mediave sociale nga kolegët, kundërshtarët, modelja 75-vjeçare e Musk, nëna Maye, investitorët e tij dhe partnerët e tij.

Teksa libri është ndoshta aq argëtues sa çdo biografi e biznesmenëve të famshëm, ai nuk është në asnjë mënyrë një libër idesh.

Ashtu si biografia e Jobs po aq e lexueshme e Isaacson, ky libër është një përrallë entuziaste për një personalitet, jo një meditim mbi kuptimin e punës së atij personaliteti.

Isaacson herë pas here ndalon për të vërejtur idetë e biznesit të madh, si përdorimi i parashikueshëm i integrimit vertikal nga Musk në Tesla.

Por nuk ka asnjë reflektim se si kjo përmbys vitet e mençurisë së kontraktimit, diçka jashtëzakonisht e rëndësishme në një botë të shkëputur.

Po kështu, ne marrim shumë brohoritje për teknologjinë SpaceX dhe rolin e Starlink në rivendosjen e internetit në Ukrainë.

Megjithatë, Isaacson shkruan gjithashtu se si Musk ndërhyri në shtator 2022 për të ndërprerë aksesin ushtarak ukrainas në rrjetin satelitor afër territorit ukrainas të pushtuar nga forcat ruse.

Veprës së Isaacson i mungon gravitacioni ekonomik i entuziastëve të tjerë të teknologjisë, si autori dhe kolumnisti i Wired Steven Levy, i cili shkroi historinë përfundimtare të origjinës së Google, In The Plex.

Për fat të mirë, Isaacson shkon më thellë kur bëhet fjalë për devijimin e çuditshëm të Musk në botën politike të ekstremit të djathtë dhe ndikimin e tij në X, dikur Twitter, të cilin ai e bleu në vitin 2022 dhe që atëherë e ka riparuar në mënyra që kanë çuar në një reagim të madh nga ana e përdoruesve, punonjësve dhe investitorëve.

Atje, ai është i gatshëm të mendojë se ndoshta ky miliarder brilant, por rrezikshëm i pandjeshëm, nuk po përpiqet në thelb ta bëjë botën të sigurt për fjalën e lirë aq sa po përpiqet të zotërojë sheshin e lojërave të sheshit tonë digjital të qytetit në mënyrë që për t’u siguruar që ai të mos ngacmohet në të, siç bënte në shumë kënde lojërash të vërteta si fëmijë.

Në faqen e parafundit të librit, autori pranon se “guximi dhe mendjemadhësi” që e shtyjnë Musk-un në përpjekje për bëmat epike nuk e justifikojnë atë që është një hov”.

E megjithatë, ai shkruar se “siç na mëson Shekspiri, të gjithë heronjtë kanë të meta dhe ndonjëherë novatorët e mëdhenj janë fëmijë-burra që kërkojnë rrezik”.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore