Pajisje

Elon Musk prezanton aftësitë e reja të robotit Optimus


Elon Musk ka ndarë një video në profilin e tij në X, ku prezantohen aftësitë e reja të robotit Optimus të kompanisë Tesla.

Optimus tani është në gjendje të vetë-kalibrojë krahët dhe këmbët e tij. Kjo e lejon robotin të lokalizojë gjymtyrët e tij me saktësi, duke e bërë më efikas në detyrat e tij.

Rrjeti nervor i tij funksionon plotësisht bazuar vetëm në aftësinë e tij të perceptimit vizual.

Megjithatë, videoja e Musk nuk ishte e vetmja gjë që u postua rreth robotit Optimus ditën e djeshme. Profili “Elon Musk Parody” ka postuar një fotografi të grupit të robotëve Optimus, me titullin “The gang”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore