Pajisje

Elon Musk heq dorë papritur nga çështja ligjore kundër OpenAI


Elon Musk ka kërkuar papritur të tërhiqet nga çështja ligjore kundër OpenAI dhe shefit të saj Sam Altman, i cili i akuzoi për braktisjen e misionit themelues të firmës për zhvillimin e inteligjencës artificiale në përfitim të njerëzimit.

Deklarata e dorëzuar nga avokatët e multimiliarderit kërkon që çështja prej muajsh të pushohet pa ofruar asnjë arsye për këtë lëvizje.

Lëvizja ka ardhur vetëm një ditë përpara se gjykata të pritej të dëgjonte ofertën e zhvilluesit të ChatGPT për të pushuar çështjen.

Dosja e fundit kërkonte pushimin e çështjes “pa paragjykime”, që do të thotë se Musk mund ta riaktivizojë atë në një fazë të mëvonshme.

Shefi i Tesla-s ngriti padi kundër OpenAI në fund të shkurtit të këtij viti, duke argumentuar se kompania që ai kishte ndihmuar të themelonte në vitin 2015 kishte devijuar nga qëllimet e saj altruiste për t’u fokusuar në fitimin e parave.

OpenAI kundërshtoi se Musk kishte mbështetur më parë idenë e një strukture fitimprurëse dhe madje sugjeroi një bashkim me firmën e tij të makinave elektrike Tesla.

Mosmarrëveshja u intensifikua në fillim të kësaj jave pasi Apple zbuloi një partneritet me OpenAI për të rritur asistentin e zërit të saj Siri dhe sistemet operative me chatbot-in ChatGPT të OpenAI.

Pas njoftimit, Musk postoi disa mesazhe në platformën e tij të mediave sociale X, e njohur më parë si Twitter, duke kritikuar bashkimin.

Një nga postimet përfundonte me fjalët: “Apple nuk e ka idenë se çfarë po ndodh në të vërtetë pasi t’i dorëzojë të dhënat tuaja OpenAI”.

Megjithatë, investitorët dukej se e mirëpritën lajmin, pasi vlera e tregut të aksioneve të Apple u rrit në një nivel rekord mbi 3 trilionë dollarë.

Musk filloi kompaninë e tij të AI, të quajtur xAI, në korrik 2023, për të cilën ai ka thënë se do të synonte “të kuptonte realitetin”.

Elon Musk ngre alarmin për sigurinë dhe kërcënon hapur Apple: Nëse vendosin ChatGPT në sistemin operativ, do t’i përjashtoj përjetë produktet nga kompanitë e mia

Apple sakaq ka njoftuar se do të përmirësojë asistentin e saj zanor Siri dhe sistemet operative me ChatGPT-në e OpenAI, teksa kërkon të arrijë garën në inteligjencën artificiale.

Prodhuesi i iPhone ka njoftuar ndryshimin e Siri-t së bashku me një numër karakteristikash të tjera të reja në shfaqjen e tij vjetore të zhvilluesve.

Është pjesë e një sistemi të ri të personalizuar të AI – të quajtur Apple Intelligence – që synon t’u ofrojë përdoruesve një mënyrë për të naviguar më lehtë pajisjet Apple.

Përditësimet në sistemet e tij operative iPhone dhe Mac do të lejojnë aksesin në ChatGPT përmes një partneriteti me zhvilluesin OpenAI.

ChatGPT mund të përdoret gjithashtu për të nxitur mjete të tjera, duke përfshirë krijimin e tekstit dhe përmbajtjes.

Versioni testues do të jetë i disponueshëm në vjeshtë.

Tim Cook, shefi ekzekutiv i Apple, ka thënë se masa do t’i sjellë produktet e kompanisë së tij “në lartësi të reja” ndërsa ai hapi Konferencën Botërore të Zhvilluesve në selinë e gjigantit të teknologjisë në Cupertino, Kaliforni.

Apple njofton bashkëpunimin me OpenAI, ChatGPT tashmë në Iphone

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore